За інформацією #черговийпокраїні (#ЧПК) – директор Служби безпеки Чехії (BIS) Міхал Куделка публічно підтвердив у понеділок на конференції з безпеки в Палаті депутатів чеського парламенту, що чеська контррозвідка BIS викрила мережу російських шпигунів, що діяли в Чехії минулого року.

«Мережа була повністю знищена завдяки чудовій роботі Національного штабу проти організованої злочинності. Розслідування триває. Ми завадили цій діяльності в Чехії, яка була частиною іншого ланцюга, що росіяни використовували та готували до використання в інших європейських країнах », – сказав він.

Деталі чеська контррозвідка не розкривала, однак за інформацією журналістів, операція чеських силовиків завершилася на початку минулого року. Тоді було затримано групу громадян Росії та вихідців з Росії, які раніше набули чеського громадянства. Чеська влада спостерігала за ними кілька років за підозрою у шпигунстві на користь Кремля.

Група мала діяти під прикриттям двох приватних компаній у Празі. Вони повинні були продавати комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення звичайним клієнтам і виглядати як сотні подібних підприємств у цій галузі. Крім того, працівники цих структур вели приховану непублічну діяльність – хакерські атаки. Систему зламу компьютерних мереж слід було розмістити на компьютерах підприємств на території Чехії.

Технологія була передана до Чехії через інші країни з Росії. Спеціальне обладнання перевозили на машинах посольства Росії з дипломатичним захистом.

Міхал Куделка

Під прикриттям цивільних працівників, які працювали у цих компаніях, хакерську діяльність здійснювали представники російської ФСБ.

Розвідувальна група хакерів, що діяли в Чехії, повинна була співпрацювати з кількома подібними осередками, розташованими в кількох інших країнах. Напади повинні були проводитися узгоджено, в тому числі проти цілей за кордоном; технологія розгорнута в декількох місцях, що ускладнює їх виявлення.

BIS вперше заговорив про мережу минулого року у відповідь на звинувачення президента Мілоша Земана в тому, що служба не працює. “Я сподіваюся, що я не розголошую жодної державної таємниці, окрім таємниці BIS. За шість років немає жодної ознаки того, що навіть одного російського або китайського шпигуна було виявлено”, – заявив президент раніше в одному зі своїх регулярних виступів.

Експерти-політологи тоді характеризували слова Мілоша Земана як його намагання усунути незручного для росіян керівника БІС, Міхала Куделка. У відповідь на ці публічні звинувачення, за задумом Земана і росіян, чеська спецслужба мусила хоч трохи розкрити свої карти, щоб виправдатися.

Куделка не злякався і намагався м’яко, без розкриття додаткової інформації, протистояти політичним наїздам Земана у публічному просторі.

Так, він повідомив, що “на початку 2018 року вони повідомляли партнерів, що вдалося успішно дезорганізувати та паралізувати діяльність розвідувальної мережі однієї з російських спецслужб, що діяли на території Чехії”.

Деякі представники розвідувальної мережі – ті, що мали російське громадянство – мусили покинути Чехію. Деякі інші люди, які були залучені до цієї діяльності, ймовірно все ще на території Чехії.

Чому вони досі не заарештовані, не повідомляється.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here