Президент Чехії тисне на власний уряд, лобіюючи інтереси Росатому

175
0
Атомна електростанція Пакш, де невдовзі з'являться два нових російських реактори

Президент Мілош Земан має намір скористатися візитом до Угорщини для тиску на прем’єр-міністра Андрія Бабіша. Він хоче, щоб російський «Росатом» побудував нові агрегати АЕС в Чехії.

Під час запланованого візиту в середині травня Президент вивчить ядерну електростанцію Пакш, де росіяни мають побудувати два нові блоки згідно з міжурядовою угодою 2014 року. Земан також планує організувати круглий стіл для чеських і угорських компаній, які можуть брати участь у будівництві нової електростанції в ста кілометрах на південь від Будапешта і потенційно в Чеській Республіці. До Угорщини главу держави буде супроводжувати ділова делегація з бізнесменів, яку готує Економічна палата.

Атомна електростанція Пакш, де невдовзі з’являться два нових російських реакториЗа словами радника з питань зовнішньої політики президента, Рудольфа Джиндрака, який також був, у свій час, послом Угорщини, уточнив, що чеські компанії в основному пов’язані з будівництвом старих блоків Пакш. І це головна причина зустрічі з президентом.

“Основною причиною є не їх участь у будівництві Пакш II, але, звичайно, не виключено, що це буде обговорено”, – сказав Джиндрак.

Земан відправиться в Пакш 16 травня. Він відвідає Будапешт з бізнес-форумом 14 травня, на наступний день він проведе офіційну зустріч з усіма провідними угорськими політиками, у тому числі прем’єр-міністром Віктором Орбаном.

У списку російських постачальників Росатому є 31 чеська компанія, яка за останні десять років поставила або підписала контракт з російським виробником АЕС. Серед офіційних постачальників Росатому є лише одна компанія з Угорщини — виробник насосів Ganz. За словами угорських експертів, на нещодавній конференції в Будапешті менеджери Росатому високо оцінили чеські компанії як хороших постачальників.

Чи чеські експерти змінять свою точку зору?

Поїздка Президента до Угорщини відбувається в той самий час, коли прем’єр-міністр Бабіш, за даними декількох джерел, звернувся до урядової експертної групи з підготовкою рекомендацій щодо будівництва нових реакторів у Чеській Республіці, щоб вони переглянули свій звіт, для де-факто видалення з тендерного списку російських та китайських постачальників та можливої міжурядової угоди з цими країнами.

Два роки тому, при відвідуванні Дуковани, Земан навпаки рекомендував міжурядову угоду, по аналогії з угорсько-російською, як гарне рішення. У нещодавньому призначенні нового міністра промисловості і торгівлі Карела Гавлічека на тему ядерного тендеру Президент висловив сподівання, що тендер “не буде обтяжений будь-якими ідеологічними упередженнями”.

Чеська атомна електростанція Дуковани

Угорська модель — це пряма угода між урядами щодо будівництва електростанції, але тендерний вибір дозволяє краще проводити громадський контроль та надавати більш сприятливі умови для замовника тендеру. У Чеській Республіці більшість політиків виступають за відкритий процес відбору за допомогою тендеру.

“Чеська Республіка не вибрала варіант міжурядової угоди. Ми вибрали прозорий тендер і я не можу собі уявити іншого шляху”, – сказав Ярослав Міл, колишній голова CEZ і нинішній уповноважений уряду з ядерної енергетики. Без більш детального вивчення договорів він відмовився оцінювати стан угорського проекту. “Так, графіки не виконуються, і, за повідомленнями ЗМІ, виникають інші питання на які повинні будуть відповісти угорцям, влада і постачальник”, – сказав Міле, заявивши що ні на нього ні на його колег тиску на даний час не має.

Росіяни в Угорщині

Будівництво нової електростанції в Угорщині супроводжується підозрою, що провладна партія Фідес і деякі її члени маніпулюють нею, для своєї вигоди. Міжурядова угода у 2014 році здивувала та навіть шокувала всіх експертів, оскільки вона на десятиліття пов’язала Угорщину з Росією, і існують сумніви щодо її переваги для угорської держави.

“Коли стало зрозуміло, що росіяни не жартують і будуть брати тільки постачальників, які мають хороший рейтинг, Лорінц Месарош, бізнесмен, близький до прем’єр-міністра Орбана, купив угорське відділення однієї з чеських компаній”, – сказав Аттила Холода, директор угорської енергетичної консалтингової компанії Aurora Energy.

Подібна доля могла спіткати будь-яку угорську компанію, яку росіяни вказали б як можливого постачальника на Пакш II. “Це дуже помітна практика: компанія, яка має певний потенціал, негайно придбає олігарх, близький до уряду”, – сказав Холода.

Угорський євродепутат Явор Бенедек нещодавно змусив угорський уряд опублікувати контракт на будівництво Пакш II після тривалого судового розгляду. Попри те, що багато уривків засекречені з посиланням на комерційні таємниці, він підтвердив занепокоєння критиків, що він написаний як більш вигідний для російської сторони. Наприклад, не існує жодного угорського варіанту контракту, керується він швейцарським законом, а санкції за невиконання строків є жорсткішими проти угорської сторони.

Будівництво обох ядерних енергоблоків ще не розпочалося, попри графік до сих пір не були отримані всі необхідні дозволи на проведення робіт.

Невдоволення американців

Безпосередньо перед візитом Мілоша Земана до Будапешта, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан перебуватиме у відрядженні в США.

Зокрема, очікується, що президент США Дональд Трамп буде критикувати Орбана за його тісні відносини з Китаєм — як це зробив вже держсекретар США Майк Помпео у своїй лютневій поїздці до Будапешта.

Американці також пам’ятають, що Орбан має тісні зв’язки з Росією, в НАТО блокуючи допомогу Україні та дозволяючи росіянам розмістити свій Міжнародний інвестиційний банк у Будапешті. За словами американської адміністрації, вона має зв’язки з російськими спецслужбами.

Андрій Данелюк