За інформацією #черговийпокраїні (#ЧПК) – директор Служби безпеки Чехії (BIS) Міхал Куделка публічно підтвердив у понеділок на конференції з безпеки в Палаті депутатів чеського парламенту, що чеська контррозвідка BIS викрила мережу російських шпигунів, що діяли в Чехії минулого року.

«Мережа була повністю знищена завдяки чудовій роботі Національного штабу проти організованої злочинності. Розслідування триває. Ми завадили цій діяльності в Чехії, яка була частиною іншого ланцюга, що росіяни використовували та готували до використання в інших європейських країнах », – сказав він.

Деталі чеська контррозвідка не розкривала, однак за інформацією журналістів, операція чеських силовиків завершилася на початку минулого року. Тоді було затримано групу громадян Росії та вихідців з Росії, які раніше набули чеського громадянства. Чеська влада спостерігала за ними кілька років за підозрою у шпигунстві на користь Кремля.

Група мала діяти під прикриттям двох приватних компаній у Празі. Вони повинні були продавати комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення звичайним клієнтам і виглядати як сотні подібних підприємств у цій галузі. Крім того, працівники цих структур вели приховану непублічну діяльність – хакерські атаки. Систему зламу компьютерних мереж слід було розмістити на компьютерах підприємств на території Чехії.

Технологія була передана до Чехії через інші країни з Росії. Спеціальне обладнання перевозили на машинах посольства Росії з дипломатичним захистом.

Міхал Куделка

Під прикриттям цивільних працівників, які працювали у цих компаніях, хакерську діяльність здійснювали представники російської ФСБ.

Розвідувальна група хакерів, що діяли в Чехії, повинна була співпрацювати з кількома подібними осередками, розташованими в кількох інших країнах. Напади повинні були проводитися узгоджено, в тому числі проти цілей за кордоном; технологія розгорнута в декількох місцях, що ускладнює їх виявлення.

BIS вперше заговорив про мережу минулого року у відповідь на звинувачення президента Мілоша Земана в тому, що служба не працює. “Я сподіваюся, що я не розголошую жодної державної таємниці, окрім таємниці BIS. За шість років немає жодної ознаки того, що навіть одного російського або китайського шпигуна було виявлено”, – заявив президент раніше в одному зі своїх регулярних виступів.

Експерти-політологи тоді характеризували слова Мілоша Земана як його намагання усунути незручного для росіян керівника БІС, Міхала Куделка. У відповідь на ці публічні звинувачення, за задумом Земана і росіян, чеська спецслужба мусила хоч трохи розкрити свої карти, щоб виправдатися.

Куделка не злякався і намагався м’яко, без розкриття додаткової інформації, протистояти політичним наїздам Земана у публічному просторі.

Так, він повідомив, що “на початку 2018 року вони повідомляли партнерів, що вдалося успішно дезорганізувати та паралізувати діяльність розвідувальної мережі однієї з російських спецслужб, що діяли на території Чехії”.

Деякі представники розвідувальної мережі – ті, що мали російське громадянство – мусили покинути Чехію. Деякі інші люди, які були залучені до цієї діяльності, ймовірно все ще на території Чехії.

Чому вони досі не заарештовані, не повідомляється.