Вероятно, нет другого премьер-министра в Европе, который столкнулся бы с такими личными проблемами во время его правления, как Андрей Бабиш

Мабуть, в Європі не існує іншого прем’єр-міністра, який би мав стільки особистих проблем, як Андрій Бабіш.  Прем’єр-міністру Чехії загрожують судові справи, десятки тисяч демонстрантів закликають його піти у відставку вже кілька тижнів поспіль, і попередні звіти Європейської комісії, які були опубліковані протягом вихідних, згідно з якими він не припиняв зв’язків зі своїм великим бізнесом чим порушував закон.

Крім того, група компаній Агроферт (Засновник Андрій Бабіш до обрання на посаду) стикається з новою підозрою, що, попри можливий конфлікт інтересів Бабіша, вона невиправдано отримувала європейські дотації.

У минулому прем’єр-міністру вдалося впоратися зі своїми труднощами, а його рух ANO (ТАК) впевнено перемагав у всіх виборчих опитуваннях. Але тепер його чекають тижні чи навіть місяці, тиску з декількох боків, що може послабити владу в цілому.

Висновки європейських аудиторів вже пробудили опозицію до нової хвилі нападів на Бабіша.  У зв’язку з бурхливими обговореннями в п’ятницю в Палаті депутатів, план Казначейства знову не було схвалено членами парламенту, щодо розширення зобов’язань електронного обліку для ремісників та інших професій. У той же час, висновки Брюсселя є ще одним стимулом для активістів, які спочатку діяли на захист незалежного правосуддя, вивівши десятки тисяч людей на вулиці в останні тижні.

Згідно з проектом ревізійної доповіді Європейської Комісії, Чеська Республіка повинна повернути субсидії ЄС на суму приблизно 451 млн. Крон (майже 20 млн. доларів), які були зараховані компаніям сателітам  Агроферту. Хоча контр-аргументи чеської влади все ще можуть полегшити остаточний вердикт Брюсселя (Прем’єр-міністр відкидає висновки доповіді і стверджує, що Чехія нічого не поверне), тепер Бабішові і Агроферту загрожують не тільки політичні, а й нові юридичні проблеми. Вищий державний прокурор Павло Земан учора підтвердив, що підозри у нецільовому використанні субсидій є серйозними, і чеська прокуратура детально розгляне аудит.

Позиції Бабіша в політиці також ускладнюються труднощами його урядового партнера ЧССД (Чеські соціал-демократи). Раніше одна з найсильніших парламентських партій, минулого тижня програла вибори та не пройшла до Європарламенту. Більше того, ЧССД знову мають непорозуміння з чинним президентом Мілошем Земаном. По-перше, він відмовився звільнити міністра культури Антоніна Станека, який був змушений піти у відставку сам через критику за відставку керівництва Національної галереї та Оломоуцького музею мистецтв. Згодом прем’єр-міністр направив Станкове прохання про звільнення в адміністрацію президента, яке глава держави має прийняти, але президент не хоче швидко виконувати його. Запланована зміна керівника Міністерства культури затягується.

Хоча Бабіш, ймовірно, опинився в найскладнішій ситуації менш ніж за рік після свого очолення уряду, це не означає, що його відставка наближається автоматично. Соціал-демократи і комуністи, чиї голоси надають уряду парламентську більшість, так і не закликали Бабіша піти у відставку, в той час як висновки аудиту є серйозною проблемою та причиною. А без голосів депутатів ЧССД та комуністів неможливо, оголосити недовіру уряду, Палатою депутатів.

“Дуже важливо, як довго йтиме конфлікт інтересів. Ранішній досвід показує, що потрібно проявити обережність”, – говорить політолог Любомир Копечек з Університету Масарика в Брно. Він нагадує, що проблеми Бабіша супроводжують його майже весь період в чеській політиці починаючи з весни 2017 року, коли він був звільнений з посади міністра фінансів, але жодна проблема не вплинула на його рейтинги. “У найближчому майбутньому немає жодних виборів, щоб перевірити його справжню підтримку”, – говорить політолог. Найближчі регіональні вибори мають відбутися через півтора року, а регулярні парламентські вибори відбудуться аж восени 2021 року.

За словами Копечека, останній вердикт ЄС щодо конфлікту інтересів є жорстким ударом для прем’єр-міністра і, якщо проблема буде на вустах протягом тривалого часу, може в кінцевому підсумку призвести до того, що Соціал-демократи залишать уряд і це призведе до дострокових парламентських виборів. Але: “Багато виборців, можливо, не зможуть зрозуміти, що європейські субсидії не є уявними грошима, але вони набагато краще зрозуміють, якщо уряд, наприклад, знизить ціни на проїзд”, – говорить політолог.

Для Бабіша є проблемою, що конфлікт інтересів та субсидій дійшов вже і до Брюсселя. В останні місяці прем’єр-міністр базував свою політику на тому, що він активний проєвропейський політик і часто зустрічається з прем’єр-міністрами або президентами інших держав-членів.

За словами Еріка Моріса, директора Брюссельського офісу престижного французького дослідницького центру Роберта Шумана, інші прем’єр-міністри і президенти розуміють, що один з них може мати проблеми вдома. “Поки це не впливає на їх спільне прийняття рішень, такі проблеми не є перешкодою для цього конкретного члена Європейської ради”, – сказав Моріс. Водночас він зазначив, що випадок Бабіша виходить за рамки всього, що коли-небудь відбувалось в ЄС. “Це перший випадок, коли прем’єр-міністр підозрюється в зловживанні європейськими коштами. Тим паче для особистого збагачення. Це безпрецедентно”. За словами Моріса, Бабіш знаходиться в значно гіршому становищі, ніж колишній прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі, який також зіткнувся з обвинуваченням у конфлікті інтересів.

Моріс підкреслив, що в даний час Союз обговорює, як буде виглядати наступний багаторічний європейський бюджет після 2021 року. Чеський уряд намагається домовитись про продовження періоду отримування грошей на підтримку сільського господарства та субсидій для бідних районів. Іншим пріоритетом є теза Бабіша: “Ми хочемо вирішувати, куди підуть європейські гроші”. “Але в рамках Союзу більше уваги приділяється дотриманню верховенства права, ніж це було раніше. Особливо через підозри у порушенні верховенства права в Польщі, Угорщині та Румунії. Європейські гроші не можуть бути використані для того, що не відповідає європейським цінностям, таким як верховенство права. Цей контекст може бути більшою проблемою для Бабіша і його позиції в ЄС, ніж той факт, що він є під слідством», – каже Моріс. Таким чином, країни, які сплачують більше грошей до європейського бюджету, ніж отримують від нього, матимуть більший стимул спостерігати за потоком субсидій у світлі випадків з Бабішем.

Tomáš Pergler Ondřej Houska
Джерело: Hospodářské Noviny