Зустріч з еміром Катару і делегацією, яка його супроводжує @ /www.leader.ir

На тлі чергової хвилі масових протестів в Ірані, каталізатором для яких виступила катастрофа українського літака рейсу PS752, відбувається неоголошений візит еміра Катару Таміма ібн Хамада ат-Тані до Тегерану.

Що прикметно, катарського керівника одразу прийняв в себе рахбар Алі Хаменеї, що є доволі рідкісним явищем, і свідчить про надзвичайно високу важливість візиту катарського еміру. Катар виступає посередником у розв’язанні поточної комплексної військово-політичної кризи, що складається довкола Ірану. Вірогідно емір привіз Хаменеї послання від американської адміністрації Д.Трампа з поглядами Вашингтона на подальші кроки за для стабілізації двосторонніх відносин та деескалації.

Катарські інформаційні ресурси повідомляють, що емір Тамім зауважив: єдиним шляхом вирішення іранської кризи є діалог. У свою чергу іранські ЗМІ акцентують увагу на тому, що поведінка США та їх друзів в регіоні є неприйнятною, і тому запорукою стабілізації регіональної ситуації є міждержавне співробітництво країн Перської затоки між собою.

Також слід відзначити, що Катар дуже цінує ту підтримку, яку надав Досі Іран в ході так званої «ізоляції» емірату з боку арабської четвірки (КСА, ОАЕ, Бахрейн та АРЄ), що була розпочата в червні 2017 року. Відповідно тепер у катарців постала можливість віддячити Тегерану за надану допомогу. Мова йде не лише про посередництво у врегулюванні американо-іранської кризи одразу після вбивства генерала Касема Сулеймані, що було покладене головою МЗС Катару Мухаммедом бін Абдулрахман аль-Тані, а ще й можливою фінансовою участю катарців у здійсненні виплат за збитий український літак.

Зокрема, видання The Middle East Online називає цифру в $3 млрд. компенсацій родинам 176 жертв рукотворної авіакатастрофи українського літака, збитого ракетою КВІР. Ці гроші може надати Тегерану Катар. Таким чином, Іран зможе відносно швидко уникнути статусу країни-парії, що породжені серією останніх сумних події довкола нього.

Втім, це лише частково стабілізує ситуацію довкола Ірану на міжнародному рівні, оскільки середині відбуваються народні виступи, що є продовженням акцій протесту, розпочатих в листопаді 2019 року.
Через провали економічної політики ісламської республіки, поступовий розпад системи «подвійної моралі», зростання політичних чвар в середовищі еліт після ліквідації Сулеймані, а також через авантюристську зовнішню політику, спрямовану на підрив арабського світу, Іран потрапив до ідеального шторму. Про причини та деякі сценарії розвитку іранської кризи детальніше у коментарях для журналіста BBC News Ukrainian Erman George. Ситуація мінлива, але деякі причини іранської кризи ще довго лишатимуть свою актуальність, і вливатимуть на політичні процеси в країні.

Олександр Мішін