В понеділок, 21 жовтня, на конференції з питань безпеки в Палаті Депутатів Чеської Республіки директор Служби безпеки та інформації Міхал Куделка розкрив деталі спеціальної операції по викриттю шпигунської мережі росіян. Минулого року Служба безпеки та інформації (BIS) та Національний центр протидії організованій злочинності (NCOZ) виявили та знешкодили шпигунську мережу, створену в Чехії російською розвідувальною службою. Мережа фінансувалася з боку російського посольства, яка за допомогою хакерських атак, мала атакувати цілі в Чехії, та країн партнерів через мережу серверів.

«Мережа була повністю розбита і зруйнована завдяки чудовій роботі NCOZ. Розслідування триває. Ми завадили цій діяльності в Чехії, яка була частиною іншого ланцюга, що використовували росіяни та готували до використання в інших європейських країнах», – заявив шеф контррозвідки Куделка .

За словами його речника Національного центру протидії організованій злочинності Ярослава Ібехея, департамент продовжує займатися справою. Він заявив: «У зв’язку з відкритим кримінальним провадженням, наш департамент не може надати більш детальної інформації щодо розслідування». Також, голова центру протидії організованій злочинності Їржі Мазанек підтвердив співпрацю з контррозвідувальними органами.

Міхал Куделка заявив, що мережа була побудована в Чехії, Російською Федеральною службою безпеки (ФСБ). “Вона була створена людьми, пов’язаними з російськими спецслужбами, і фінансувалась Росією та безпосередньо російським посольством”, – сказав Куделка без додаткових подробиць. Інформація про втручання може бути частиною щорічного звіту BIS за 2018 рік. Звіт буде розглянуто в четвер парламентською комісією з контролю за діяльністю цієї секретної служби, вона зазвичай публікується до кінця року.

Як повідомляє тижневик «Respekt», операція на початку минулого року стосувалася групи громадян Росії та кількох інших росіян, які набули чеського громадянства. Група мала діяти під прикриттям двох приватних компаній у Празі. Вони повинні були продавати комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення звичайним клієнтам, але в той же час здійснювали хакерські атаки.

Пізніше посольство Росії в Чехії так прокоментувало цю інформацію: «Заяви, що з’явилися в чеських ЗМІ щодо спекуляції про якусь  «російську агентурну мережу», яка нібито діяла в Чехії, і її зв’язках з Посольством Росії не мають нічого спільного з дійсністю».

Чеська Республіка була ідеальною для російської розвідки, принаймні, поки Служба безпеки та інформації (BIS) і Національний центр протидії організованій злочинності (NCOZ) не розбили їх мережу минулого року. Про це сказав заступник голови комітету з питань безпеки Павло Жачек (ODS) у програмі Інтерв’ю ČT24. За його словами, Чехія як жодна інша країна підходить для російських спецслужб з точки зору розмірів, членства в Європейському Союзі та Північноатлантичному альянсі, тісної співпраці за часів соціалізму. Про це сказав заступник голови комітету з питань безпеки Павло Жачек (ODS)

«Справа в тому, що росіянам складно проводити будь-які спецоперації розвідки безпосередньо з території Росії, тому що всі дії розвідувальних органів Росії є під пильним наглядом іноземних таємних служб, ось тому Росіяни спробували вибудувати в Чехії новий, незалежний канал, тим паче саме наша республіка їм для цього найліпше підходить в силу тісних зв’язків ще з Радянського Союзу», – пояснює Жачек, чому для створення мережі була вибрана Чеська республіка.

Жачек визнав, що поки не ясно, що сталося з викритими агентами. За його словами, вони не обов’язково опинилися під вартою. Швидше за все їх депортували, або затримали до вияснення обставин, поки не було офіційно їм винесено обвинувачень, більше інформації щодо причетних світ зможе дізнатись з звітів Служби безпеки Чехії.

Він нагадав, що Росія є державою наступницею Радянського Союзу, і його секретні служби, ймовірно, мають добре вивчену ситуацію в країні. «Вони мали мережу агентів серед членів СТБ, членів комуністичного апарату, народної міліції та інших силових частин, які ніколи їм нічого не відмовляли. І навіть сьогодні вони готові в будь-який час прийти їм на допомогу», – вважає Жачек.

Залишається також відкритим питання звідки постачалась техніка для проведення хакерських атак. Ряд ЗМІ Чехії вказує на причетність посольства Росії та співробітників дипломатичного представництва. Офіційних обвинувачень чи нот протесту у посольство не надходило.

Дана викрита мережа за даними ЗМІ також була причетна до виборів президента в США, саме завдяки цій мережі проводились атаки, та інформаційні викиди щодо кандидатів в президенти.

Вся ситуація навколо розкриття мережі залишається досить розмитою, до кінця невідомо яким способом російські спецслужби утримували мережу, як довго вона існувала, та чи взагалі нашкодила комусь. Також багато питань викликає що сталось з обвинуваченими у цій справі. Варто зазначити, що Чехія є доволі сильним форпостом для розвідувальних органів Росії. І знищення однієї мережі не призведе до знищення всієї агентурної сітки. Але як мінімум застереже Росію від брутальних дій на території Чеської Республіки.

Російська Федерація прагне дедалі більше дестабілізувати ситуацію як в Європі так і на Близькому Сході, саме тому була створена мережа, задачі якої були, за допомогою хакерів, проводити атаки на інші держави.

Ситуація навколо даного шпигунського скандалу продовжує набирати обертів, апогей, даної проблеми, настане, швидше за все, після публікації річного звіту Служби безпеки та інформації, багато хто сподівається, що саме в ньому буде детальніше розказано про проведену операцію, і наслідки для причетних у незаконних діях.

Для України ця новина, вкотре доказ того, що РФ не зупиняється і продовжує дестабілізацію не тільки на території нашої держави але і в інших країнах.

Андрій Данелюк