Російські економічні санкції проти України  цієї осені знову стали темою політичних ігор зі сторони Кремля і чудовим приводом відволікання уваги власних громадян від реальних проблем, соціально-економічної ситуації всередині самої РФ та, як наслідок,  відвертого падіння рейтингу Путіна. Поки російський народ продовжує зубожіти, військово-пропагандистська машина Путіна нарощує свої деструктивні дії по всіх напрямках: Україні – оновлення санкцій, Білорусі – втручання у внутрішні справи, Нагірно-Карабахський конфлікт розбурхати через підтримку Вірменії, дезінформація і кібератаки – Європі.

Росія  в усі часи понад усе прагнула зберегти статус наддержави, свій політичний та економічний вплив у світі, Європі й, особливо, на теренах колишнього СРСР. Утім, нинішня ситуація надзвичайно ускладнила російській стороні досягнення цих геополітичних цілей. Загострення відносин Росії з країнами Заходу не лише у військово-політичній, а й економічній сферах стає дедалі очевиднішим. Та і всередині країни відбувається деструктивні зміни. Кількість громадян Росії, які проживають за межею бідності, повсякчас зростає. Натомість держава не виконує елементарних соціальних зобов’язань перед людьми, а навпаки запросто замилює їм очі, залякуючи  своїх громадян лякалками на кшталт: «Ви хочете майдану, як в Україні?» або «Ви хочете такого, як  у Франції?».

Усе це робиться задля того, щоб відволікти увагу та втерти у мізки росіян, що є місця, де все набагато гірше. Та варто лише трохи почекати і у вас все буде «в шоколаді»!  Якщо ж терпіти і чекати не згодні, то застосують інші методи, надійніші. Скажімо, просто підійде поліцейський і «люб’язно» вас затримає та «запропонує» проїхатися до Гулагу. У поліцейсько-жандармській державі так відбувається завжди: не хочеш виконувати забаганки влади і слухатися наказів – будеш  обов’язково покараний.

Що ж насправді відбувається в самій Росії? Згадаємо, хоча б Хабаровськ, який виходить з антиурядовими протестами вже четвертий місяць поспіль. Влада їх просто ігнорує, вдаючи, що нічого не відбувається. Натомість агітпропмашина Кремля на центральних телеканалах без зупину говорить про те, як же все погано в Україні, як злі турки намагаються відібрати лідерство в регіоні у РФ, як «загниваючий» Захід  продовжує «загнивати» та вводить дивні санкції. Жодного слова  про внутрішні проблеми, як їх і не було!  Відкрити завісу реальних проблем можливо лише за допомогою незалежних інтернетвидань. Але і тут існує загроза покарання за пости, коментарі, статті в соцмережах і електронних виданнях, які не поділяють думку влади.

І ще раз про санкції, їхню природу та ефективність. Якщо західні санкційні обмеження здатні реально вдарити по секторам економіки Росії, згадати хоча б багатомільярдні санкції США проти спорудження СП-2, то Росія ніяк не може зробити відповідь зі свого боку хоч трохи симетричною.  Але, щоб не втратити імідж великої і могутньої, хоча б перед власними громадянами, треба демонструвати відповідні дії. Санкції проти США і ЄС вже вводили, пам’ятаємо. Заборона на продукти харчування, вироблені у Євросоюзі, введена у 2014 році, запам’яталася трохи комічною, але водночас трагічною ситуацією, коли якісні продукти знищувалися, викидалися на звалища, а в той  же час прості громадяни, дорослі і діти, вихованці дитбудинків елементарно недоїдали, подекуди голодували.   Сміх крізь сльози – інакше і не сприймають нормальні люди подібні дії. Тому, щоб не потрапити в дурні ще раз і не отримати чергову порцію зневаги власних громадян, вирішили не повторюватися. А ось  ввести незрозумілі обмеження проти України і потім все роздути до неба – запросто! А якщо до цієї справи додати можливості зомбоящика з «правильними» тлумаченнями Кисельова і криками «Ми їх покараємо!» – успіх гарантовано! На жаль, у цьому вся суть сучасної російської політики. Хоча б у своїх уявах залишатися великою і могутньою.

Олекса Вернигора