Європа і Росія рухаються в різних напрямках. Про це заявив після свого московського візиту верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеф Боррель. І це вже давно ні для кого не секрет.

Візит Борреля співпав з ув’язненням опозиціонера Навального та посиленням протестних настроїв росіян, що супроводжувалися масовими арештами та санкціями проти учасників демонстрацій. Серед запланованого до обговорення з Лавровим високоповажний представник ЄС, окрім питань, пов’язаних з арештом російського опозиційного лідера і переслідуванням громадянського суспільства, мав на меті розглянути також іранську ядерну проблему, боротьбу з коронавірусом та ситуацію на українському напрямі. Про це Боррель заявляв напередодні свого лютневого візиту до Москви. Але замість конструктивної розмови та поважного прийому Кремль влаштував для гостя показову прочуханку, рясно прикрашену провокаціями та відвертою демонстрацією своєї сили та неповаги.

Про яку повагу можна говорити, коли ще під час візиту Борреля Кремль демонстративно оголосив персонами нон-грата трьох послів держав-членів ЄС, звинувативши їх в участі та підтримці протестів. Насправді ж європейські дипломати просто були присутніми на місці акцій та готували повідомлення з місця подій. І хоч Боррель закликав Москву переглянути рішення, та у непохитності їй не відмовити. Особливо, коли це стосується «непохитних» питань. Ніякої дипломатії і ввічливості у питаннях, які стосуються Навального, Криму, Донбасу, дотримання прав людини в Росії.

Як відомо, результати візиту Борреля піддали неабиякій критиці та назвали провальними. Так, євродепутат від Бельгії Гільде Вотманс дозволив собі «проїхатися» по верховному представнику: «Містере Боррель, Ви знаєте як приборкати ведмедя? Якщо якось спробуєте, то підготуйтеся краще. Візьміть з собою горщик меду і велику палицю. Тому що, коли ведмідь відчуває, що Ви не контролюєте ситуацію, він атакує. Якщо Вам дуже пощастить, то він Вас лише поранить. Європарламент дає Вам жовту картку. Нехай навіть цей принизливий досвід буде уроком. Ми повинні домовитися про чітку стратегію взаємодії з РФ».

Подібних коментарів було чимало і тому після повернення до Брюсселю Жозепу Боррелю довелося визнати свою помилку та зробити заяву про потребу застосувати конкретних заходів та введення нових санкцій проти Росії, як метод приборкання «ведмедя». Тут все очевидно: ведмедя не потрібно намагатися дресирувати, адже він розуміє лише одну мову – мову сили. А ще – «кремлівські ведмеді» не впадають в сплячку і дуже люблять поласувати смачним медом. Цим «медом» Захід сам люб’язно пригощає, купуючи російські енергоресурси, підтримуючи будівництво Північного потоку-2, закриваючи очі на злочини проти людяності, відмивання брудних російських грошей у країнах ЄС. Цей перелік можна продовжувати, та Ааочевидним є те, що масштаби міжнародних злочинів РФ вже давно сигналізують про необхідність перейти від глибокого занепокоєння до жорстких і дієвих заходів, здатних приборками «ведмедя».

Реакція Кремля на заяви Жозепа Борреля про необхідність введення нових санкцій була теж очікуваною. Очільник МЗС РФ Лавров у інтерв’ю головному пропагандисту Соловйову заявив, що Росія готова ізолюватися і припинити будь-які зв’язки з ЄС. «Хочеш миру – готуйся до війни», – так коментує ситуацію Лавров. Та таких войовничих заяв за час правління Путіна було вже чимало. Мабуть, наслідуючи приклад Хрущова, який під час «холодної війни» також обіцяв «поховати» Захід, але в результаті з мапи зник великий і могутній, як здавалося, СРСР.

Путін і його оточення, зокрема незмінний Лавров, діють такими ж методами, залякуючи Захід. Але ситуація вже далеко не та і сучасна Росія не має таких засобів та можливостей: військових, фінансових, кадрових. Російська військова техніка у порівнянні з радянською не така надійна, а сировинна економіка не може конкурувати у сучасному високотехнологічному світі, існує і суттєва нестача професіоналів, зокрема і в дипломатії та і від колишньої могутності лишилася лише тінь.

Як відомо, вже у березні планується стратегічна дискусія в рамках Європейської ради щодо стратегії подальших стосунків з РФ. Безумовно, результати лютневого візиту Борреля до Москви відобразяться на подальшій співпраці ЄС та Росії. Коментуючи свій візит до Москви, Боррель наголосив на тому, що відносини ЄС з Москвою перебувають на найнижчому рівні, і Росія не прагне їхнього покращення. Москва відкрито ігнорує демократичні цінності, публічно демонструє неготовність до змін, розвивається шляхом авторитаризму. А ось на думку Лаврова, головна проблема у відносинах Росії і Євросоюзу – відсутність нормальності. Так, нормальними такі відносини точно не назвеш. Щоправда, у кожного своє бачення «нормальності» і у воно Кремля чомусь суттєво відрізняється від решти цивілізованого світу.

Олекса Вернигора