????????????????????????????????????

Директор російського Центру науки та культури в Празі Андрій Кончаков,за даними ряду джерел, є агентом російської ФСБ, про що повідомили деякі ЗМІ у зв’язку із наданням охорони празьким політикам. У цьому переконана і людина, яка допомогла розкрити російських шпигунів, які намагалися отруїти Сергія Скрипаля.

Мер Праги, старости Праги 6 та Репор’є вже майже місяць перебувають під захистом поліції. У ЗМІ з’явилася інформація про можливу смертельну небезпеку, яка їм загрожує. Вся ця ситуація має кілька знаменників, у кожному з яких є різний підозрюваний, але всерівно залишається велика кількість невідомих.

Офіційної інформації про те, чому у Зденека Гріба (партія Піратів), Павла Новотного (ОДС) та Ондржея Колара (TOP 09) є захист поліції, як і раніше, немає. Секретні служби та політики, які повинні б мати інформацію від них, нічого не коментують. “Процедура органів державної влади в цьому питанні була відповідною, і якщо вас цікавить питання про виділення поліції для охорони, вона не виділяється без потреби”, – це все що прокоментував міністр внутрішніх справ Ян Хамачек. Комітет з безпеки Палати депутатів запросив директора Служби інформаційної безпеки Міхала Куделка на своє засідання. Однак і після того нічого конкретного не було сказано.

Єдине, що може бути пов’язане із захистом муніципальних політиків, – це новини із ЗМІ. Журнал Respekt два тижні тому писав, що чоловік з Росії з дипломатичним паспортом прибув до Праги. Згодом це підтвердили у Міністерстві закордонних справ. Але більше інформації, яку журнал Respekt надав не підтвердили, в тому числі – про те, що у людини з Росії була смертоносна отрута рицин.

“Ми маємо достатньо компетентної інформації, що також було підтверджено подальшим засіданням Комітету з безпеки Палати депутатів, на якому не було оскарження жодної інформації, навіть на рахунок рицину”, – заявив журналіст “Респект” Ондржей Кундра.

Хоча Інформаційна служба безпеки нічого не виявила, проте подала порушила кримінальну справу за витік секретної інформації. “Інформація з’явилася в засобах масової інформації, частина з яких перебуває під державною таємницею. Цей витік спричинив дуже серйозні ускладнення в роботі ІСБ. Тому нас змусили порушити справу. Дослідження поки що показують, що не було витоку інформації з оточення Інформаційної служби”, – заявив речник контррозвідки Ладіслав Штіха.

Кремль і посольство Росії спростували всю інформацію. “Чиновника посольства, стверджують вони, не було в історії взагалі. Ніхто із співробітників посольства не прибував. І тоді, якщо ви виявили в сумці будь-якого пасажира небезпечну речовину, яка може вбити, як ви відпустите таку людину? “, – сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.

Lidové noviny написали, що 14 березня до Чехії прибув високопоставлений офіцер російської спецслужби ФСБ і досі перебуває в республіці – він приїхав не вперше і живе там тривалий час.

Агент – директор Центру науки та культури?

За даними неназваних джерел, деяких журналістів, стежки ведуть до Андрія Вікторовича Кончакова, який є директором російського Центру науки та культури в Празі. На сайті центру зазначається, що 34-річний Кончаков народився в Москві і закінчив Національний університет ядерних досліджень за спеціальністю “Міжнародні відносини”.

“Андрій Кончаков з 2017 року був директором Російського центру науки та культури в Празі, організації при російській дипломатичній місії в Чехії. Центр прагне нести ідеали російського світу за кордоном. Якщо ми подивимось на історію того, що вони зробили, ми можемо побачити, що ця установа, наприклад, підтримує чеських екстремістів, які загрожують трьом чеським політикам, які зараз перебувають під поліцейським захистом”, – сказав Роман Мака з Інституту політики та суспільства.

Роман Доброчотов, головний редактор російського розслідувального веб-сайту The Insider, два роки тому допоміг розкрити особи двох російських шпигунів, які намагалися вбити подвійного агента Сергія Скрипаля у Британії. Росія ж по сьогодні заперечує цю інформацію.

“Він очолював (організацію) Росспівробітництво в Чехії. Росспівробітництво – це організація, що перебуває під контролем Міністерства закордонних справ Росії, і офіційною метою є підтримка контакту з російською меншиною, просування російської культури та науки. Але відомо, що ця організація широко використовується російською розвідувальною службою “, – сказав Доброчотов.

Сам Кончаков не відповів на запитання Чеського телебачення, попросивши електронну пошту, на яку відповіло посольство Росії. “Ми рекомендуємо звертатися зі своїми питаннями до тих, хто надає чеським ЗМІ подібні неправдиві та необгрунтовані дані та обманює журналістів у своїх зусиллях щодо маніпулювання громадською думкою”, – написали в посольстві у відповіді на запитання про діяльність Кончакова.

Нємцов, Власівці, Конєв

За наявною інформацією, Росія “звинувачує” празьких політиків у різних діях. Що стосується мера Гржіба, то це перейменування площі “Під Каштанами”, де раніше знаходилось посольство Росії, на площу Бориса Нємцова – на згадку про колишнього віце-прем’єр-міністра Росії та пізніше критика нинішнього президента Володимира Путіна, його вбили в Москві у 2015 році. Староста Репорі, Новотний, роздратував Москву тим, що встановив у своїй частині міста, дошку пошани Російській армії визволення під час Празького повстання. А міський староста Деївіце, Коларж, вважається винуватцем перенесення статуї маршала Конева з площі Інтербригади до сховища, яке було затверджено міською радою Праги 6 минулого року.

Сам Коларж вважає, що російське посольство також сприяло ситуації. “З 2015 року ми намагалися якимось чином спілкуватися з посольством Росії про те, як краще захистити статую – хоча ми цього робити не мусили”, – сказав він, посилаючись на вандальські атаки, з якими статуя Конева неодноразово стикалася. Незабаром після того, як Прага 6 зняла статую, президент Росії Володимир Путін підписав закон, згідно з яким міський голова Колара може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Йому загрожує до п’яти років в’язниці в Росії.

Мер та старости не знайшли великої підтримки у топ-політиків. Президент Мілош Земан визнав, що реакція Росії на зняття статуї була непропорційною, але заявив про перейменування площі, вилучення статуї та відкриття пам’ятника “дурістю, зробленою нашими нікчемними політиками”.

Водночас глава держави не вірить, що празьким політикам надано поліцейський захист. “Питання полягає в тому, чи це не є частиною видимості, і чи вони самі не зверталися за захистом поліції”, – сказав Мілош Земан для Чеського радіо. Войтех Філіп – голова комуністичної партії, тобто партія, яка толеруює чинний меншинний уряд, виступив з подібною ідеєю. “Я не сумніваюся, що вони попросили самі захисту і що поліція їх захищає”, – сказав голова комуністів на передачі Вацлава Моравця.

Старости запевнили, що це не так. Павло Новотний відповів, що “Філіп бреше і Земан також”. Мер Гржіб зазначив, що йому надано захист. “Мені надала охорону поліція Чехії”, – уточнив він. Ондржей Колар також повідомив що не просив захисту.

Уряд діє обережно, старости отримали підтримку Генерального секретаря НАТО

Однак чеський уряд, який має остаточне слово у зовнішній політиці, значною мірою мовчить щодо старост та інформацію про нібито російського шпигуна. “Неприпустимо, щоб хтось таким чином втручався в наш суверенітет, але він підлягає уважній перевірці, тому я не в змозі нічого більше сказати про це”, – сказав прем’єр-міністр Андрій Бабіш.

Влада реагувала жорсткіше лише на офіційні російські заяви, спрямовані переважно на адресу Праги 6 – дипломатичну ноту було надіслано до Москви, а російського посла викликали до Черніцького палацу. “Я вважаю, що будь-які загрози або залякування демократично обраних політиків у нашій країні є неприйнятними”, – зауважив міністр закордонних справ Томаш Петрчечек.

Празькі політики отримали чітку позицію від глави НАТО Єнса Столтенберга. “Будь-яка спроба застосувати силу чи залякати обраних представників – це спроба підірвати демократію як таку. Тому ми повинні рішуче реагувати на щось подібне і чітко говорити, що це неприпустимо “, – сказав він.

Джерело: Чеське телебачення