Міністр оборони Великобританії Гевін Вільямсон (ліворуч), його німецька колега Урсула фон дер Лейен і генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. Фото: EPA / EPA

Аналіз Карстена Лютера, Мюнхен

На Мюнхенській конференції з безпеки європейці прагнули переконати всіх в силі НАТО. Але з іншого боку Атлантики існує проблема.

Непохитна відданість трансатлантичному партнерству і, отже, НАТО – один з постійних обов’язків американських і європейських ораторів на Мюнхенській конференції з безпеки. Протягом багатьох років це традиційно виходило від американської сторони, яка закликає європейців вносити свій відповідний внесок в розвиток потенціалу та боєздатності Північноатлантичного союзу – тобто, більше інвестувати і більше робити.

У Європі під найбільшим тиском опиняється Німеччина, в плані збільшення витрат у відповідності до цілей, погоджених з партнерами, і для модернізації бундесверу. Тому міністр оборони Урсула фон дер Лейен в прелюдії конференції в цю п’ятницю не змогла не пообіцяти цього знову. Але друзям на іншій стороні Атлантики також нагадала про те, що значить діяти спільно.

Рівня оборонних витрат в 2 відсотки від ВВП до 2024 року, що узгоджувався в 2004 році, Німеччина досягти не зможе. Згідно з поточним станом це буде 1,5 відсотка. Але і «це є досягненням», підкреслила фон дер Лейен в Мюнхені. Існує чіткий план, і федеральний уряд дотримується мети в два відсотки. Вона зазначила виправданим «американський заклик до більшої справедливості в розподілі тягаря»: «Ми знаємо, що ми повинні зробити більше, особливо ми, німці». Це повинно поєднуватися з розширенням військової співпраці в Європі, яка все ще занадто фрагментована, і з лінією надійної загальної політики – все це безпосередньо піде на користь НАТО.

Для фон дер Лайєн НАТО – це «більше, ніж військовий союз», і принцип справедливості в трансатлантичній дружбі повинен також застосовуватися у порядку прийняття політичних рішень. Те, що звучить на 70-й рік альянсу як само собою зрозуміле, в ці дні, очевидно, зовсім не так просто. Міністр оборони наголосила на необхідності дотримання принципу «Разом входимо, разом виходимо» для місій НАТО, маючи на увазі, головним чином, Афганістан, щодо якого мандат Бундесверу тільки що був продовжений на один рік.

Тим часом, США планують вивести близько половини своїх військовослужбовців з дислокованого там 14.000 – го контингенту, вже починають скорочувати свої війська, не звертаючи уваги на прогрес в мирних переговорах з талібами, й їх плани щодо Сирії та Іраку із занепокоєнням розглядаються партнерами. «Разом входимо, разом виходимо» означає також «вирішуємо разом», вимагала фон дер Лейен, що зараз не дуже-то добре працює.

«Чітко сформульований скептицизм»

Що стосується Афганістану, то в четвер міністр оборони США Патрік Шанахан запевнив свого колегу в НАТО, що «не буде одностороннього скорочення військ». У п’ятницю вранці до конференції з питань безпеки, також в Мюнхені, проводилися збори Коаліції проти «ісламської держави». Партнери США сподівалися нарешті дізнатися більше про плани США щодо виведення військ з Сирії. Попередник Шанахана Джеймс Маттіс подав у відставку в минулому році в знак протесту проти цього багато в чому неузгодженого рішення президента США Дональда Трампа.

Після зустрічі йшлося про те, що партнери були настільки «явно скептично» налаштовані по відношенню до США, що такий настрій можна рідко спостерігати в таких колах. Агентство Рейтер цитує високопоставленого європейського дипломата: «Ми все ще намагаємося зрозуміти, як США планують виводити війська». Тому немає ніякої ясності: не було надано ні конкретного графіка виведення військ, ні рішення конфлікту між Туреччиною і курдами в Сирії.

Вирішувати спільно, це повинно також відноситись до Сирії та Іраку, де майже всі члени НАТО вносять свій внесок в боротьбу проти ІД, сказала фон дер Лейен в своєму виступі. З огляду на «вибоїстий» процес прийняття рішень навіть в уряді США, це є скоріше відчайдушним бажанням, принаймні частково, ніж описом статус-кво трансатлантичного партнерства. Міністр оборони США Шанахан підкреслив, що США хотіли посилити боротьбу проти ІД разом зі своїми союзниками в регіонах за межами Іраку та Сирії – до тих пір, поки терористичне угрупування не буде переможеним. Президент Трамп уже відчув, що ця мета була відзначена і залишається невизначеним чинником для розвитку подій в регіоні.

«Не робити однакових помилок»

Американський сенатор Ліндсі Грем може бути тим, до кого прислухається Трамп. Він заявив в Мюнхені, що пояснив президенту, що виведення американських військ з Сирії не повинно привести до повернення ІД. Необхідно також запобігти, щоб НАТО-партнер Туреччина в районі сирійського кордону виступала проти курдського угрупування. Він закликає союзників США, щоб вони підтримували зону військової безпеки в Сирії своїми солдатами.

Президент готовий залишити обмежений контингент військових США в Сирії, а також посилити і направляти місію іншими можливостями США, якщо це підтримають європейці. Для цього американці продовжать рекламну акцію в Мюнхені: «Давайте не будемо робити в Сирії ті ж помилки, які ми зробили в Іраку». Міністр закордонних справ Німеччини Хейко Маас тим часом попередив про великий наступ сирійських і російських військ на півночі Сирії. Всі переговори на даний час направлені на збереження інтересів курдів і забезпечення того, щоб «не було широкомасштабного військового втручання».

Таким чином, хоча ситуація не стає легше, союзники, схоже, щосили намагаються домовитися про спільні цілі – хоча фон дер Лейен і заявила, що існує «широкий консенсус», що боротьба проти ІД в Іраку і Сирії ще не завершена. Її не тривожить внутрішня сила НАТО, сказала міністр оборони в кінці свого виступу. Для такої однозначної заяви в наші дні потрібен певний оптимізм.

https://www.zeit.de/politik/ausland/2019-02/muenchner-sicherheitskonferenz-nato-ursula-von-der-leyen-patrick-shanahan