З Росії до Європи. Тим часом Nord Stream 2 вже прокладається через Балтійське море. Фото: imago / ZUMA Press

Клаудія фон Зальцен  (Tagesspiegel)

Нова книга описує, як було організовано лобіювання першого трубопроводу дном Балтійського моря на прикладах Данії, Швеції і Фінляндії.

«Шпигуни, що прийшли з теплом» – під такою назвою в 2017 році була опублікована в Данії книга журналіста Йенса Ховсгаарда про походження першого балтійського трубопроводу Nord Stream. Автор «кинув ручну гранату в датську політику в галузі енергетики і безпеки», писала датська газета Politiken.

Автор описує, як датчани проігнорували побоювання з приводу першого Балтійського трубопроводу, сподіваючись на прибутковий бізнес для датської економіки в Росії. Але перш за все, Ховсгаард описує захоплююче і детально, чому перший трубопровід Nord Stream був некомерційним проектом, на відміну від будь-якого іншого цивілізованого проекту, і завдяки чому цей трубопровід був введений в дію в зазначених країнах.

Ця книга буде опублікована в цей понеділок (18.02.2019) німецькою мовою під назвою «Жадібність, газ і гроші – як Німеччина з Nord Stream ризикує майбутнім Європи» (Europa Verlag, Мюнхен, 22 євро). У зв’язку з актуальністю поточних публічних дебатів про Nord Stream 2, видавець вважав за краще видання книги німецькою мовою.

Співробітники розвідувальних служб працюють

Ховсгаард описує, що ключові пости в російській енергетичній групі «Газпром» займають колишні розвідники. Компанія Nord Stream, яка повинна була побудувати перший трубопровід Балтійського моря, була – як і сьогоднішній Nord Stream 2 – під керівництвом колишнього капітана Штазі – Матіаса Варніга. Варніга вважають одним з найвпливовіших німців в Росії, і, перш за все, він користується довірою президента Росії Володимира Путіна, якого він, мабуть, знає ще з часів, коли Путін був направлений КДБ до Дрездена.

Шпигуни того часу напевно зберегли свої старі методи роботи, підкреслює Ховсгаард. «У всіх країнах, де« Газпром »оперує або збирається це робити, була куплена конфіденційна інформація і відповідна лояльність».

Найвідданішим прихильником російського трубопроводу є з самого початку колишній канцлер Герхард Шредер (СДПН), який приєднується до «Північного потоку» незабаром після своєї поразки на виборах в 2005 році в якості голови наглядової ради. Не тільки його хороші контакти в федеральному уряді неоціненні для проекту. «З Шредером на грошовому утриманні росіяни також купили прямий доступ до довгого ряду високопоставлених європейських соціал-демократів», – пише Ховсгаард.

Угоди під час обіду

У травні 2007 року Шредер звертається до колишнього прем’єр-міністра Швеції Горана Перссона, який роком раніше також провалився на виборах. Двоє колишніх колег погоджуються пообідати разом. Під час його правління, соціал-демократ Перссон критично виступав проти плану прокладки газопроводу через Балтійське море, він був прихильником захисту клімату. Через день після трапези зі Шредером стало відомо, що Перссон в майбутньому буде працювати у комунікаційної компанії, і ця робота принесе йому трохи менше 200 000 євро на рік. Найбільшим клієнтом компанії є енергетичний концерн Eon, акціонер Nord Stream.

Рік по тому Шредер знову викликає колишнього колегу, колишнього прем’єр-міністра Фінляндії Пааво Ліппонена. У той час в Фінляндії були труднощі з оцінкою впливу проекту Nord Stream на навколишнє середовище. За словами Ховсгаарда, Шредер запросив Ліппонена в Берлін. Там колишній канцлер і Варніг роблять йому пропозицію: Ліппонен повинен стати консультантом Nord Stream. Колишній прем’єр-міністр Фінляндії запитує у себе вдома в Гельсінкі, чи не вважатимуть новий уряд і президент це проблемою. Оскільки з їхнього боку не було ніяких заперечень, він погоджується для початку на один рік.

Газпром підраховує зиск

Ховсгаард підкреслює, що зустріч з Варнігом, ймовірно, була не першим контактом Ліппонена з колишнім чоловіком Штазі. Фінський соціал-демократ сам повідомляв, що Штазі намагався завербувати його ще в 1970-х роках. За свідченням фінського екс-дипломата, якого цитує Ховсгаард в книзі, східні німці були дуже успішні: згідно з цим Ліппонен був у списку з іменами 18 відомих фінів, які працювали на Штазі під час холодної війни.

Шредер також відвідав посла Данії в Берліні, щоб поговорити з ним про плановане трубопроводі Nord Stream і процесі узгодження. Колишнього канцлера дратує лише те, що рішення будуть прийматися так довго, про що пізніше посол повідомив в МЗС в Копенгагені. У той же час Шредер високо оцінив діловий підхід датчан.

У червні 2006 року енергетична компанія Данії Dong Energy підписала контракт з «Газпромом» терміном на 20 років. Пізніше в іншому контракті обсяг поставки вже подвоюється, що дозволить покрити половину потреби Данії в газі за рахунок поставки з Росії. Це дуже показово тільки тому, що Данія ніколи раніше не використовувала російський природний газ.

Але цей контракт може бути виконаний тільки в тому випадку, якщо Данія схвалить перший балтійський трубопровід Nord Stream. Це відбувається через кілька тижнів після підписання. Однак угода є особливо вигідною для Газпрому, а данський підрядник Dong швидше за все виявиться в мінусах після завершення будівництва трубопроводу. Пізніше з’ясовується, що данці повинні платити набагато вищу ціну за кубометр газу, ніж німці й голландці. Проте, для данця Курта Блігаарда Петерсена, який вів перемовини щодо контракту з Dong Energy, справи йдуть добре: він переходить на керівні посади в дочірніх компаніях Газпрому в Європі.

Щедрі асигнування для Готланду

Найсильнішій критиці проект піддався в Швеції, особливо на острові Готланд. Ховсгаард описує, як один вчений університету спочатку попереджав про негативні наслідки трубопроводу для природних заповідників Готланд. На піщаних мілинах острова зимує велика частина поголів’я особливого типу качки, «морянки». Деякий час по тому Nord Stream профінансував проект Готландського університету по дослідженню «морянки» на 870 000 євро – на чолі з професором, який написав критичний висновок щодо проекту Nord Stream.

Таке ж щедре пожертвування буде передано Музею археологічних досліджень Готланда. І нарешті, компанія Nord Stream профінансує будівництво і реконструкцію порту на Готланді, а також відразу ж заздалегідь оплатить портові збори. Данська журналіст дослідив, що компанія Nord Stream витратила 10,8 млн євро тільки на Готланд. У Швеції понад 24 млн євро було витрачено на лобістів, які повинні були просувати проект Nord Stream.

Платежі колишньому канцлеру Німеччини при цьому навіть не враховувались.

https://www.tagesspiegel.de/politik/nord-stream-und-seine-macher-gier-gas-und-geld/24006852.html