Президент Чехії Мілош Земан планує зустрітись з чеськими чиновниками щоб обговорити питання можливості відкликати визнання незалежності Косова. Про це Земан заявив у середу на прес-конференції після зустрічі з президентом Сербії Олександром Вучичем. Водночас президент Чехії додав, що держава на чолі з військовими злочинцями не може належати до спільноти демократичних держав.

За даними дипломатичних джерел, після виступів Земана, Косово відкликало свою участь у спільному саміті Вишеградської четвірки V4 та країн Західних Балкан у Празі в четвер (V4 – Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина).

У зустрічі чотирьох прем’єр-міністрів країн V4 та представників шести країн Західних Балкан мали взяти участь крім прем’єр-міністрів: Сербії, Північної Македонії, Чорногорії, Албанії, Боснії та Герцеговини, ще і віце-прем’єр-міністр Косова. Згідно з наявною інформацією, наразі жоден гість з Косова не підтвердив своєї участі, але, однаково, питання відкрите, чи буде країна представлена хоча б на якомусь рівні.

Дана проблема утворилась після відвідання Сербії президентом Чехії Мілошем Земанем. Під час зустрічі Земан заявив, що любить Сербію і сербський народ, та взагалі не рахує Косово як незалежну державу. Такі критичні заяви від президента були сприйняті досить дивно, так як Чехія у свій час підтримала незалежність Косова. Крім самої поїздки, Земан дав інтерв’ю телебаченню «Баррандов», зауваживши, що він взагалі не бачить Косово як незалежну демократичну країну на карті Європи.

На прес-конференції в середу Мілош Земан заявив, що нещодавно Гаазький міжнародний трибунал опублікував звіт, в якому на його думку, політичних лідерів Косова підозрюють у військових злочинах. Земан підтвердив свої вислови відставкою прем’єр-міністра Косова Рамуша Гарадиная. “Дозвольте висловити особисту, але ще сильнішу думку про те, що держава, яку очолюють військові злочинці, не може належати до спільноти демократичних держав”, – сказав чеський президент.

На питання, чи може Чехія відкликати визнання незалежності Косова, Земан відповів: «Я запитаю, чи можна це зробити тому що я радий, що міністр (міністр оборони Любомир Метнар) Метнар вже заявив, що визнання Косова було помилкою». Він додав, що Метнар, можливо, буде на його боці в цьому питанні. “Хто буде з іншого боку, побачимо до кінця місяця”, – додав він.

Земан також розкритикував Косово в інтерв’ю телеканалу «Баррандов». “У Сербії є конфлікти з Косово, і я не вірю, що Косово – це демократична держава”, – сказав президент. “Зараз можуть оскаржити рішення Гаазького трибуналу та визнати прем’єр-міністра Косова (Рамуша Гарадиная) військовим злочинцем”, – додав він. Але Спеціальний трибунал у Гаазі, Нідерланди, ще не прийняв цього рішення. Гарадинай був викликаний до трибуналу за підозрою у злочинах під час війни в Косові у 1998 та 1999 роках та подав у відставку після повістки до суду.

Між тим президент Чехії Мілош Земан підтримав затриманих чеських футбольних фанатів, яких минулого тижня поліція затримала в Косово перед матчем Косово-Чехія в кваліфікації чемпіонату Європи. Група з восьми чехів мала у себе безпілотник та банер з написом “Косово це Сербія”. “Я не знаю, чи вони запускали безпілотник. Однак, це був хороший намір, і я нічого не маю проти”, – сказав Земан. За словами речника Чеської футбольної асоціації Міхала Юрмана, група також перевозила піротехніку та ножі. Після допиту чехів відпустили та зобов’язали заплатити штраф.

На дані критичні вислови, дав коментар міністр закордонних справ Чехії Томаш Петрічек: «Чехія визнала Косово за правління Мірека Тополанека у 2008 році, ми маємо з ним добрі стосунки, як і з Сербією. Ми серед приблизно 100 країн, які зробили це. В першу чергу в інтересах європейської безпеки та миру інтегрувати Західні Балкани до ЄС, якщо країна виконає всі необхідні умови. Розширення є також пріоритетом зовнішньої політики Чехії», заявив він.

Косово належало Сербії після розпаду Югославії, але проголосило незалежність у 2008 році за підтримки західних держав. Однак Сербія все ще вважає її своєю територією. Більшість країн-членів ООН, включаючи Чехію, визнали незалежність Косова, тоді як деякі країни, такі як Словаччина, Іспанія, Росія, Боснія та Герцеговина, та Греція, ні.

Це не перші виступи Земана в сторону незалежності Косова, в 2017 році Мілош Земан вже давав коментар щодо, наприклад, інтеграції в євроатлантичний альянс, де він був категорично проти. Чи у квітні 2014 року під час візиту до Сербії президент Чехії заявив, що створення незалежних збройних сил Косова означатиме переозброєння членів колишньої Армії визволення Косово (UÇK), які вчинили терористичні акти. Він назвав Косово «дуже дивною» державою, що сильно впливає на обіг наркотиків в центральній Європі. У березні 2014 року він сказав: “Я публічно виступив проти сецесії Косово, критикуючи визнання Чехією незалежності Косова і тепер таким чином пожинаючи плоди, які ми посіяли. Було б лицемірством сказати, що незалежність Косова є в порядку речей, а незалежність Криму неможлива. Ми повинні вимірювати всіх однаковим лічильником».

Офіційний коментар Косово так і не надало, але можна вже з впевненістю сказати, що напруга у відносинах між країнами зросла. Одне варто розуміти, президент одноосібно такі питання не вирішує. І якщо все ж дійде до відкритого питання то навряд чи прем’єр і міністри вирішать вступати в цей конфлікт.

 Андрій Данелюк