Данелюк Андрій

Шквал реакцій та занепокоєнь в інтернеті, на початку тижня, викликало прийняття законопроекту щодо “незалежного інтернету” Державною Думою Російської Федерації. Проект був розроблений для того, щоб забезпечити домашнім користувачам комунікацію навіть при відключенні від великих іноземних серверів. На думку критиків дана поправка посилить державний контроль інтернет-трафіку та полегшить процес блокування контенту. Російські ЗМІ також повідомили, що найближчим часом держава збирається тимчасово від’єднатися від глобальної мережі, щоб перевірити захист від кібер-атак.

Саме захист від закордонних кібернетичних і хакерських атак, є головною метою цього заходу, коментують автори.

Проект передбачає “централізоване управління інтернет-трафіком”

На підставі закону має бути побудована комунікаційна інфраструктура для забезпечення її функціонування навіть у разі відключення від ключових іноземних вузлів зв’язку. Постачальникам доступу до Інтернету мусять забезпечити технічні засоби для “централізованого керування Інтернет-трафіком”.

Програма буде фінансована з державного бюджету Росії, а керувати всіма діями буде “Роскомнадзор”. Саме новий закон розширює права на контроль за доступом до ресурсів на території федерації. Інтернет-трафік між російськими користувачами повинен відбуватися здебільшого через сервери, зареєстровані в Росії, зазначається в законопроекті

Орієнтовна вартість будування нової інфраструктури оцінюється у 20 мільярдів рублів чи приблизно 300 млн доларів США.

ЗМІ також повідомили, що Москва нібито планує тимчасове відключення від світової мережі для перевірки кіберзахисту. Цей тест має відбутися до 1 квітня, але конкретної поки що дати не відомо.

Реакції: іронія і страх

На те, що пропозиція пройшла перше читання в нижній палаті російського парламенту, відреагували користувачі соціальних мереж. Деякі веселяться, інші мають страх з таких обмежень.

Наприклад, один з користувачів Twitter повідомляє, що “тепер росіяни, які живуть без каналізації, опалення, гарячої води та газу, можуть, нарешті, почуватися в безпеці від Заходу!”.

Але багато реакцій є критичними. “Незалежний Інтернет затверджений в Держдумі в першому читанні. Тепер пишіть так, ніби кожен твій твіт може стати останнім.” – писав Михайло Бах.

“Незалежність рунету? З міркувань безпеки та захисту? Не жартуйте, це просто ще один крок для перетворення держави на КНДР 2.0.”, – коментує інший користувач.

Росія вже багато років посилює офіційний контроль над Інтернетом, державне втручання помітно збільшились після 2014 року, коли відносини між Москвою і Заходом різко погіршилися через анексію українського Криму та російську військову агресію проти України на Донбасі. Інтернет-медіа, соціальні мережі, поштові сервери та блогери зобов’язали зберігати контент для можливого державного контролю протягом шестимісячного періоду, який вони не можуть відхилити.

З 2012 року в Росії діє закон, який дозволяє блокувати веб-сайти, які поширюють дитячу порнографію, самогубство або терористичну пропаганду. Критики кажуть, що влада зловживає цим стандартом, щоб втрутитися проти опозиції.

Критики, однак, побоюються, що проект є частиною спроби президента Володимира Путіна посилити контроль над державою через Інтернет. Глобальна мережа є однією з останніх, принаймні, частково вільних середовищ в країні. Всі великі ЗМІ сьогодні підконтрольні державі, а критика режиму на вулицях жорстко придушується.

Так званий “незалежний інтернет” це спроба ввести цензуру там де фактично неможливо контролювати висловлювання проти режиму. Такі радикальні дії перш за все зумовлені спадом економіки та зниженням рівня життя населення. Росія хоче показати що Захід є ворогом, інтернет в цьому владі заважає. Це останній плацдарм хоч якоїсь демократії в державі. Путін хоче зберегти владу і бореться з будь-яким можливим опозиційним рухом. Навіть якщо цей рух є в інтернеті. Всі ці спроби вказують на те, що режим гостро боїться своїх громадян, посилення цензури через інтернет в який раз вказує на послаблення авторитету влади на фоні кризи державної влади. Низькі рейтинги Володимира Путіна прямо вказують на спад його авторитету в державі, що може призвести до ланцюгової реакції серед “еліт” держави та тікання “щурів з корабля”. Саме ці фактори спонукають чинну владу закручувати гайки демократії в державі.