Візит заступника державного секретаря США Д.Гейла в країни Африканського Рогу засвідчує зростання уваги Вашингтону до питань стабільності цього регіону. У фокусі уваги демократичний транзит у Судані та в перспективі повноцінне повернення цієї держави до міжнародної спільноти.

Днями країни Східної Африки відвідав третій за рангом в ієрархії Державного департаменту США дипломат – заступник Майка Помпео з політичних питань – Девід Гейл. З 5 по 7 серпня 2019 року він здійснив турне до Сомалі, Кенії та Судану. Згідно з офіційними повідомленнями мета Гейла полягала у розширенні внеску Вашингтону до сфери миру та безпеки на Африканському Розі, а також захист комерційних інтересів США.

Першою країною триденного турне стало Сомалі, де в Могадішо 5 серпня Девід Гейл провів серію зустрічей з представниками федерального уряду республіки, а також представниками ООН в країні, що з 1991 року вражена внутрішнім конфліктом. В центрі уваги були політичні та безпекові питання, а також проведення економічних реформ у країні. В ході зустрічі з прем’єр-міністром Сомалі Хасаном Алі Хайром обговорювалася тема скорочення сомалійського державного боргу з метою відновлення роботи з міжнародними фінансовими інститутами. Американська сторона підкреслила значущість необхідності проведення мирних та прозорих виборів до федеральних органів в регіоні Джубаленд, що на кордоні з Кенією.

Вибори мають відбутися в серпні цього року, та певним чином є репетицією загальнонаціональних виборів, що відбудуться в країні на початку 2020 року. Високий посланець США також пообіцяв сомалійському уряду сприяти в підготовці місцевих збройних сил та підрозділів безпеки, аби вони повністю змогли перебрати на себе без пекові функції після того, як буде завершено мандат АМІСОМ – спільної місії ООН та Африканського Союзу. Американські військові надають значну підтримку федеральному уряду у боротьбі з бойовиками терористичної організації «Аш-Шабаб». З 2017 року американські БПЛА наносять удари по позиціях бойовиків, що прагнуть скинути законний уряд країни, що в даний час перебуває у столиці Могадішо. В той же час під контролем «Аш-Шабаб» лишаються переважно сільські райони на півдні та у центрі Сомалі з яких вони роблять рейди проти урядових сил, в т.ч. напади на столицю.

З Могадішо Гейл відбув до Найробі, де провів переговори з головою кенійського МЗС Мачарією Камау та головою державної служби Джозефом Кініюа. Ці зустрічі стали розвитком двостороннього стратегічного діалогу між країнами, який був започаткований в травні 2019 р. у Вашингтоні. Девід Гейл підтвердив, що нове американо-кенійське співробітництво буде базуватися на взаємній кооперації, спільних цінностях та баченні. Сторони планують поглибити торгівельні та інвестиційні відносини та контакти в безпековій сфері.

Відносно комерційних питань, то США планують укладання нових угод в рамках діяльності Робочої групи з торгівлі та інвестицій. Щодо сфери безпеки, то Вашингтон зацікавлений у збереженні регіональної стабільності на Африканському Розі, та вивчає  можливості допомоги нещодавно створеній Кенійській службі берегової охорони (Kenya Coast Guard Service). Також заступник державного секретаря США відвідав меморіальну церемонію вшанування жертв терористичної атаки на посольство США у Найробі, яка сталася 7 серпня 1997 року. Варто нагадати, що в ході цього теракту, організованого бойовиками «Аль-Каїди» загинули 224 особи, в т.ч. 12 американців.

Проте найважливішою країною турне Гейла, поза сумнівом став Судан, де відбуваються історичні події пов’язані с процесом революційного переходу влади від військового уряду до цивільної адміністрації. На 17 серпня призначено церемонію підписання Конституційної Декларації між представниками Перехідної військової ради Судану (ПВРС) та коаліційного руху Сили за свободу та зміни (ССЗ). Цей документ, який є результатом багатотижневих переговорів між сторонами, що супроводжувалися вуличним протистоянням з загиблими, являє собою тимчасовою конституцію Судану. Посередниками у переговорах був Африканський Союз, уряд Ефіопії, а також зокрема і представники США. Коли Декларація вступить у дію це буде фіналом політичної кризи в країні, що стартувала в грудні 2018 року, та наслідком якої стало повалення майже 30-річної військової диктатури фельдмаршала Омара Хасана аль-Башира (1989-2019).

Декларація передбачає створення Суверенна рада Судану (СРС) у складі 11 цивільних і військових представників – це по суті колективний голова Судану. П’ятеро людей в її складі будуть обрані військовою радою, ще п’ять –  від цивільних, а одна особа буде узгоджена спільно між двома сторонами.

Початок роботи СРС буде означати автоматичний розпуск військової хунти (ПВРС). ССЗ отримали право призначити голову технократичного уряду та міністрів (до 20 осіб), втім за військовою хунтою лишається привілей призначити міністра оборони та міністра внутрішніх справ. Кабінет міністрів затверджується СРС. Склад нового уряду буле оголошений протягом 21 дня після церемонії підписання Декларації. Також буде сформована Законодавча Асамблея, в якій 67% місць буде належати ССЗ, а інші 23% політичним силам не пов’язаним з режимом аль-Башира, що був повалений у квітні 2019 р. Перехідний період в країні буде тривати 39 місяців та завершиться проведенням загальнонаціональних виборів.

Повертаючись до візиту Д.Гейла, то слід відзначити, що він провів зустрічі з керівництвом ПВРС, ССЗ, суданськими неурядовими організаціями, зокрема з правозахисниками жінок та молоді.

Гейл підкреслив, що США будуть підтримувати суданців на час реалізації комплексу заходів перехідного періоду, аби країна перейшла до цивільного правління, що буде віддзеркалювати інтереси та волю людей. Вашингтон буде слідкувати за дотриманням високого ступеню легітимності на час транзиту до демократії. Зокрема мають бути проведені розслідування злочинів проти активістів суданської революції.

На зустрічі з головою ПВРС, генералом Абдель-Фаттахом ель-Бурханом Гейл підкреслив необхідність дотримання військовими положень досягнутих домовленостей щодо політичної трансформації, які підтримуються США. Перехідний уряд має мандат на завершення внутрішніх конфліктів, проведення економічних реформ, проведення чесного розслідування проявів насильства проти мирних демонстрантів, підготувати нову конституцію, та провести чесні та вільні вибори.

Ці питання є критичними для майбутнього стану американо-суданських відносин. Вашингтон лишається надійним партнером суданського народу в прагненні народу країни до миру, безпеки та процвітання. Ці питання він обговорив з представниками ССЗ. Під час зустрічі з представниками жіночих та молодіжних організацій Гейл вказав, що саме жінки та молоді люди роблять значний внесок в досягнення миру та безпеки у країні, і їхня участь в процесі трансформації країни має бути вагомою. Їхні голоси повинні бути враховані при формуванні нового політичного майбутнього Судану.

В цьому контексті засновник «Project Enough» та «The Sentry» Джон Предергаст заважив, що зараз США мають унікальну можливість підтримати мир та демократію у Судані. Але для цього необхідно здолати суданську «глибинну державу», яка є джерелом насильства та корупції. США мають використати механізми санкцій аби покарати порушників миру в країні, таких як генерал Хамідті, який очолює Сили швидкого реагування (екс-рух «Джанджавід»), а також окремих керівників Національної служби безпеки та розвідки (NISS), які беруть участь у пограбуванні ресурсів країни. До тих пір поки в Судані будуть існувати означені клептократи, будь-які політичні домовленості будуть лишатися не втіленими у життя.

Перед візитом Девіда Гейла заступник міністра закордонних справ Судану Омер Дахаб провів зустріч із спеціальним посланцем США до Судану Дональдом Бутом.  На ній Дахаб попросив американського дипломата сприяння в інтеграції Судану до міжнародного співтовариства, а аткож посприяти у досягненні цілей сталого розвитку ООН 2030. Хартум очікує нормалізації відносин з США та іншими країнами, але для цього необхідно аби Вашингтон викреслив Судан з переліку країн-спонсорів тероризму, бо саме цей фактор блокує отримання суданцями міжнародної підтримки.

Як відомо США внесли Судан до числа країн-спонсорів тероризму ще в 1993 році. Це сталося після того, як в 1992 році до Хартуму переїхав саудівський бізнесмен та засновник «Аль-Каїди» Усама бін Ладен. За час перебування на суданській території бін Ладен створив тренувальну базу для джихадистів у Хартумі. Він придбав нерухомість у столиці та м.Соба (провінція Блакитний Ніл), інвестував кошти до суданської інфраструктури та сільського господарства, став торгівельним представником компанії Hunting Survers, що отримало протекцію від ісламіста Хасана ат-Турабі. Усама бін Ладен з території Судану в 1995 році спланував терористичну атаку на президента Єгипту Хосні Мубарака, яку провели бійці «Ісламського джихаду».  Після цього США повністю припинили контакти з Суданом, посилаючись на те, що в суданській пустелі створені тренувальні табори для терористів. ЦРУ розпочало полювання на бін Ладена, що змусило його залишити Судан та виїхати до Афганістану.

Втім, нормалізація відносин між США та Суданом на рівні спецслужб розпочалася лише в 2000 році, а політичні зрушення відбулися лише після приходу до влади адміністрації Дональда Трампа. В жовтні 2018 році Вашингтон скасував економічні санкції проти Хартуму, а в листопаді розпочалися переговори з екс-президентом Омаром аль-Баширом щодо видалення Судану з переліку країн-спонсорів тероризму. Проте вони були призупинені після падіння режиму аль-Башира в квітні 2019 року.

Суданські урядовці, діючи та майбутні очікували від Девіда Гейла відповіді на питання: «Чи припинить їх країна перебувати у чорному списку спонсорів тероризму?» Проте поки відповідь є негативною. Гейл підкреслив, що є певна кількість речей, які будуть реалізовані США спільно з суданським цивільним урядом, аби країна стала дійсно демократичною. Вашингтон залишає  в своїх руках серйозний важіль тиску на Хартум аби ні в кого у Судані не виникло спокуси перетворити майбутню Конституційну Декларацію 17 серпня у порожній та формальний документ.

Олександр Мішин