Чи справді «темна тріада» рис особистості робить людину більш успішною?

182
0

У новому дослідженні (темна тріада) стверджують, що такого роду висновки часто носять поверхневий характер, статистично виправдані і представляють надмірно спрощений погляд на природу людини.

Гірше того, за їхніми словами, вони можуть мати згубні наслідки в реальному світі, оскільки применшують шкоду, яку власники цих «темних» якостей можуть завдати суспільству.

«У нас є всі причини для занепокоєння», – говорить Джош Міллер (Josh Miller), клінічний психолог з Університету штату Джорджія в Афінах. Дослідники, за його словами, зосередилися «на провокаційній роботі, яка привертає увагу публіки та досить безвідповідально підійшли до інтерпретації даних».

Критика спрямована на дослідження так званої темної тріади особистості. Два канадських психолога придумали цей термін в 2002 році, щоб об’єднати макіавеллізм, нарцисизм і психопатію – для яких характерні безсердечність, маніпулятивність і відсутність емпатії.

З тих пір по цій темі були опубліковані тисячі статей, причому тільки в минулому році їх вийшло 1700.

Щоб охопити всю тріаду, дослідники зазвичай просять людей погодитися або не погодитися з твердженнями, на кшталт «мене порівнюють зі знаменитостями» або «нерозумно розкривати свої секрети».

Потім в деяких дослідженнях робилися спроби пов’язати оцінку темної тріади, дану окремими респондентами-добровольцями, з їх реальними показниками, такими як зарплата, сексуальна поведінка і ставлення до колег.

Результати багатьох досліджень такого роду були підхоплені пресою, де з’являлися статті з заголовками із серії «Чому трохи зла не завадить» і «Республіканці демонструють більше психопатичних рис, ніж демократи».

Компанії також взяли участь в цій акції. У 2016 році одна британська фірма шукала «Першокласного керівника з продажу нових ділових медіа психопатичного складу! Зарплата 50-110 тисяч фунтів стерлінгів ».

В оголошенні говорилося, що кожен п’ятий генеральний директор має риси психопата і компанія хоче знайти людину з «позитивними якостями, властивими людям такого складу».

Однак дослідження темної тріади часто дуже поверхневі, щоб на їх основі робити якісь значущі висновки, каже Міллер, який – разом з колегами – піддав цю область серйозній критиці, опублікувавши свої спостереження на сервері препринтів PsyArXiv.

Незабаром цей аналіз вийде в журналі «Сучасні напрямки в психологічній науці» (Current Directions in Psychological Science).

За словами Міллера, частина проблеми полягає в тому, що в цих дослідженнях зазвичай використовується всього кілька критеріїв для віднесення людини, наприклад, до категорії нарцисистів, макіавеллістів і психопатів, тоді як в стандартних тестах для виправдання хоча б одного з цих значень необхідно відповідати десяткам критеріїв .

Крім того, зазначає він, велика частина досліджень по темній тріаді проводиться за участю вузького кола респондентів, наприклад, студентів, яким потрібен залік, звідси виникають сумніви в тому, чи можна застосовувати дані результати широко, в тому числі до випадків на робочому місці.

Однак найбільший недолік досліджень темної тріади полягає в тому, що воно, як говорить Міллер, може сильно спрощувати особистісні риси, адже в тестах використовується так мало критеріїв оцінки.

Дослідження може віднести людину до розряду нарцисистів, тому що, наприклад, він демонструє високу самооцінку, хоча багато нарцистичних установок – в тому числі схильність розглядати інших в якості суперників – насправді обумовлені низькою самооцінкою.

А спосіб, яким вчені вимірюють макіавеллізм в дослідженнях темної тріади, спірне тому, що занадто сильно відрізняється від методів клінічних експертів в даній області, додає він.

За словами Міллера, необхідно вивести дослідження темної тріади «на якісно новий рівень».

Делрой Паулхус психолог з Університету Британської Колумбії у Ванкувері (Канада) і співавтор оригінальної ідеї «темної тріади», відкидає багато критичних зауважень Міллера.

Так, він говорить, що для роботи з населенням в цілому слід використовувати спрощену версію особистісного тесту. «Такого роду критика можлива стосовно будь-якої особистісної шкали», – говорить він.

Міллер та інші, які не згодні з ідеєю темної тріади «обурені її популярністю», вважає Паулхус.

Мінна Лайонс (Minna Lyons), психолог з університету Ліверпуля (Великобританія) і автор нової книги про темну тріаду, визнає, що дана область досліджень виглядає досить «сумбурно».

Але вона звинувачує в цьому скоріше неакуратних психологів, ніж принципово слабкі сторони самої ідеї. За словами Лайонс, її робота показує, що психопатія і макіавеллізм здатні точно укладатися в концепцію темної тріади.

Паулхус згоден з Міллером в тому, що дослідникам темної тріади необхідно працювати з більш широким колом добровольців. За його словами, вчені в цій галузі повинні докладати більше зусиль до того, щоб підтверджувати особистісні якості інформантів – цього можна домогтися, підкріплюючи інформацію випробовуваних про себе самих думкою їхніх друзів.

«Дуже багато досліджень щодо темної тріади не назвеш особливо вдалими».

Все це могло б допомогти виправити помилкові уявлення, з якими ми маємо справу в реальному світі, каже Ернест О’Бойл (Ernest O’Boyle), доцент кафедри менеджменту в Школі бізнесу Келлі при Університеті Індіани в Блумінгтоні.

За його словами, багато представників ділового співтовариства спокусилися ідеєю, яка поширилася завдяки поверхневим обговоренням цієї теми в дослідницькій літературі – про те, що риси темної тріади, включаючи психопатію, наприклад, готовність йти на ризик, можуть давати людині переваги і впливати на рішення щодо прийому на роботу .

«Тенденція до прославляння тих форм поведінки і поглядів, які за своєю суттю шкідливі для суспільства, володіє потенційно руйнівною силою», – каже О’Бойл.

Чи, додає він, «ви б захотіли бачити на чолі компанії людину психопатичного складу.

Девид Адам, Science

https://www.sciencemag.org/news/2019/03/does-dark-triad-personality-traits-make-you-more-successful