Корупція – від латинського “corrumpere” – “псувати”. Зрозуміло, історично, першість – не за нами. Але таке вже зрозуміле воно, це слово, близьке, рідне… Тож, задніх не пасемо.

При цьому паралельно (саме паралельно!) роками з нею йде безпощадна, затята, найрішучіша боротьба. На найвищих щаблях влади. Не відстають і громадськість, і ЗМІ. Звісно, суди, прокуратура… десятки структур. Навіть свято боротьби з корупцією є! Героям слава! Насправді, хто ж буде боротися. Якщо її побороти, що ж тоді святкувати? (Хіба що День перемоги над).

І якось так усе влаштовано, що усі, так чи інакше, начебто задіяні у цих поборних змаганнях. Звичайно, є ключові учасники. Впродовж останніх років країна з попкорном спостерігала у прямому ефірі, як окремі “герої” показово “вмирають”, коли їх епічно вносять у судову залу… видовищні облави на корупціонерів із задіянням вертольотів, кайданки на засіданні уряду… Вражала масовка: правохоронці, слуги Феміди і Мамони, лікарі, журналісти, мітингарі…  Голівуд з Болівудом відпочивають. Втім, до справжньої трагедії у таких дійствах не доходить. І катарсис наступає десь за лаштунками.  Правда, тим, хто, чухаючи потилицю,  невесело розмірковує про хліб насущний чи про сплату за комуналку, веселіше не стає. Паралельно у телеящику народу повідають про зарплати менеджерів газонафтової галузі тощо. Марсіанська хроніка.

Найбільше потішають фрази на зразок: “кожен має починати з себе”. Ні-ні, тут не йдеться про бурштинову мафію і тисячі гектарів знищених землі та лісів, ні про лісівників Закарпаття і Буковини і ешелони вирубаних лісів, ні про митників і прикордонників, крізь шеренги яких ці ешелони безпитально проходять в Європу; не йдеться про торгівлю з ворогом і немислимі контрабандні потоки від вугілля до наркоти, зброї, алкоголю і людських органів. Всерйоз не йдеться. Тому ніхто й не покараний. У контексті запеклої і нещадної боротьби йдеться передусім  про коробку цукерок чи чоколядку, яку цвані галичани, та й не тільки, звикло приносять “з вдячності” лікарю або якомусь дрібному посадовцю при “залагодженні” нагальних питань. На тлі вантажівок валюти, дорогих автівок, палаців тощо, заявлених можновладцями в деклараціях про доходи. На тлі “закатаного” в банках і прикопаного в офшорах. МВФ комплексує, відчуваючи неповноцінність.

Звісно, корупція існує і в Європі. Скандали з незаконним фінансуванням політичних партій, виборчих кампаній, зазвичай, призводять до гучних відставок і судових процесів. Там громадськість і ЗМІ пильно відслідковують життя можновладців. Проте, попри громадську пильність і правові та моральні загати, бачимо зі ЗМІ, скільки у них охочих корумпуватися. Нині корупція стала дієвим компонентом глобальної гібридної війни.

У нас в умовах політичної турбулентності, реальної зовнішньої агресії країна врешті-решт винесла політичний вердикт “рішучим борцям” з корупцією і очікує. Можливо, не стільки обіцяних “посадок”, як реалізацію запиту на справедливість. Країна причаєно спостерігає за діями влади: шоу маст гоу он? Вистава продовжуватиметься?

Втім, живемо усі сущі в рамках універсальної вищої справедливості. Тож накопиченого на той світ не забрати, а смерть –  єдина інстанція, котру не корумпуєш. Не розведеш. Не закликаю ні до розправ, ні до харакірі. Але казали мудрі латиняни: мементо морі! Пам’ятай, що смертний єси!

Ще кажуть, надія вмирає останньою.

Шануймося!

Володимир Караченцев