Дуфлова - только вторая женщина, получившая Нобелевскую премию по экономике. автор: ČTK/AP

Цьогоріч Нобелівська премія з економіки була присуджена француженці Естер Дюфло та американцям Абхіджіт Банерджі та Майклу Кремеру за експериментальний підхід до подолання бідності у світі. Дюфло – лише друга жінка, яка отримала Нобелівську премію з економіки та є наймолодшою лауреаткою.

Про це в понеділок повідомила Королівська шведська академія наук. Переможці отримають дев’ять мільйонів шведських крон (дев’ятсот тисяч доларів).

“Цьогорічні лауреати запровадили новий підхід для отримання достовірних відповідей на нові способи боротьби із бідністю у світі”, – йдеться у повідомленні академії.

Дюфло є дружиною Абхіджіта Банерджі вони разом працюють в Массачусетському технологічному інституті (MIT), Майкл Кремер професор Гарвардського університету.

Їх підхід до подолання бідності полягає у поділі на менші, більш керовані проблеми, такі як наприклад найкраще покращити результати навчання та здоров’я дітей. За даними Академії, троє економістів показали, що саме ці проблеми найкраще вирішуються ретельно розробленими експериментами серед людей, які найбільше постраждали від цієї проблеми.

Кремер та його колеги в західній Кенії продемонстрували ефективність даного підходу ще в середині 1990-х. На місці вони перевірили низку втручань для покращення результатів дітей в школі. Подібні дослідження трьох економістів пізніше застосували до схожих проблем в інших країнах. Їх експериментальні методи дослідження повністю переважають в економіках, що розвиваються.

За їх висновками та результатами їх послідовників, згідно з даними Королівської шведської академії наук, помітно покращилися можливості боротьби з бідністю на практиці. “Як безпосередній результат одного з їхніх досліджень, понад п’ять мільйонів дітей в Індії взяли участь в ефективних освітніх програмах, які були побудовані на їх виявлених слабких сторонах”, – вказала Академія. В якості іншого прикладу вона наводить великі субсидії на профілактичну охорону здоров’я, які були запроваджені у ряді країн.

Понад 700 мільйонам людей у всьому світі доводиться виживати при надзвичайно низьких доходах. Щороку близько п’яти мільйонів дітей у віці до п’яти років помирають від хвороб які легко запобігти за допомогою недорогих ліків. Половина дітей світу залишає школу без базових знань читання, письма та рахунку, нагадала Шведська академія.

Нобелівська премія з економіки – це не та ж сама нагорода, що вручається за досягнення в інших науках як про то написано було заповіті винахідника динаміту Альфреда Нобеля. Вона присуджується з 1968 року, і переважна більшість лауреатів премії – американські економісти. Минулого року також двоє американців отримали премію: Вільям Нордхаус за дослідження взаємозв’язку економіки та зміни клімату та Пол Ромер за дослідження взаємодії економіки та технологічних інновацій.

Минулого тижня були оголошені Нобелівські лауреати з медицини, фізики, хімії, літератури та миру. Окрім публікації прізвищ, церемонія нагородження включає також традиційну частину, яка відбудеться в день смерті Альфреда Нобеля 10 грудня.

За словами економістів, цьогорічна Нобелівська премія відображає тенденцію сьогодення

Цьогоріч Нобелівська премія з економіки відображає тенденцію в економіці останніх років, яка полягає в першу чергу на зменшенні чи ліквідації бідності. Додатковою перевагою є те, що лауреати, що отримують нагороди, шукають спосіб боротьби з бідністю безпосередньо з тими, хто потребує, а не в лабораторних умовах на вибірці обраних людей.

“Вибір цьогорічних Нобелівських лауреатів з економіки відображає зростаючу важливість бідності та нерівності доходів у світі”, – сказав Девід Марек, головний економіст компанії “Делойт”. За його словами, підхід лауреатів став головним напрямком економіки, зацікавленої в розвитку країн.

“Йдеться про оцінку за підхід, коли економісти відмовились від теоретизації на дошці як допомогти людству, і почали експериментувати безпосередньо на людях. На відміну від лауреатів минулих років, вони почали експериментувати на реальних людях, щоб точно контролювати умови експерименту “, – сказав головний економіст Natland Петро Бартон.

Сергій Слободян, директор економічного інституту CERGE-EI, який є спільним робочим місцем Академії наук Чеської Республіки та Карлового університету, зазначив, що експериментальний підхід дозволяє краще зрозуміти, чому люди бідні. “Це також допомагає створити найефективніші заходи боротьби з бідністю, тим самим повертаючись до самої основи того, про що йдеться в економіці”, – сказав він.

Міхал Бауер із CERGE-EI зазначив, що даний метод натхненний медичними дослідженнями, де дослідник намагається здогадатися, чи діє певний препарат на лікування, порівнюючи групу приймаючих ліки із групою плацебо.

“Цьогоріч Нобелівська премія з економіки більш, ніж багато попередніх, відображає ключову тенденцію цього часу, яка є загалом включення, тобто включення та вирівнювання тих, хто поки що зіткнувся з несприятливим становищем”, – сказав Лукаш Кованда, головний економіст чеського фонду. Він додав, що за останні двадцять років економісти, що отримали нагороди, розробляли експериментальні методи, які реального застосування так і не отримали.

Бартон зазначав, що перевага “польових експериментів” полягає в першу чергу в тому, що вони ставляться до світу таким, яким він є насправді, а не таким, яким він повинен бути. “Те, що їхні експерименти були зосереджені на країнах, що розвиваються, не є лише питанням збільшення концентрації бідності в цих країнах. Вони також мають там більшу політичну підтримку. Від десятки до сотень тисяч людей зазвичай потребують участі в експериментах”, – додав він.

Джерело: Hospodářské Noviny