В березні цього  — 2021 року берлінське наукове видавництво “Berliner Wissenschafts-Verlag” надрукувало неймовірну за змістом, значенням і  обсягом (для самого видавництва також) роботу відомого німецького україніста Вінфріда Шнайдер-Детерса “Українські доленосні роки 2013-2019”.

З двох томів.

Том 1  — “Народне повстання на Майдані взимку 2013/2014”.

Том 2  — “Анексія Криму і війна на Донбасі”.

Так 1560 (679 і 881) сторінок у двох томах про події в Україні в дійсно вирішальний період для нашої країни.

Весь цей час автор був в Україні й безпосередньо був свідком того, про що розповідає.

Хоча видавництво має науковий профіль, але двотомник не має за мету теоретичну структуризацію подій. Це просто опис того, що було з авторського кута зору. І цей кут має власне яскраве визначення. Це майже 1600 сторінок, які писав німець для німців. І це дуже важливо для розуміння позиції автора.

Автор пише про те, чому був свідком. Він використовує неймовірну кількість джерел різного напрямку  — від офіційних  українських публікацій і наукових робіт,  — до інтернет-видань, та особистих розмов з учасниками подій.

Вінфрід Шнайдер-Детерс належить до соціал-демократичного крила в німецькому політикумі. І вочевидь він робить дуже конверсійний крок, частково  реабілітуючи українокритичні, тобто “росіярозуміючи”, погляди цього середовища.

Так, його можна назвати піонером реалістичного напрямку взагалі в європейській україністиці. (До речі, в актуальному  видавничому плані “Берлінер Віссеншафтс- Ферлаг” це була єдина робота про Україну)

Саме тому автор з неймовірною ретельністю віднісся до праці, тому маємо дуже повну, глибоку та вельми деталізовану картину подій і політики у 2013-2019 роках в Україні.

І це є справжнім успіхом автора, бо саме за деталями можна завжди оцінити правдивість та адекватність будь-якого твору.

Подібної роботи немає не тільки у світі, а, на жаль, і в Україні.

Як що коротко, то перший том має 3 частини:

Частина 1 – «Брюссель і Москва  — інтеграційна конкуренція що до України».

Тут все  — від путінських 15 млрд доларів США  — до того, як приймав рішення і жив особисто та політично Янукович, як він в листопаді 2013 року в Вільнюсі відмовився від підписання угоди про асоціацію з ЄС. Про Тимошенко, як  політичний фактор. Та про  “гарну міну за злої гри” ЄС. Про реакцію на непідписання у Путіна,  ЄС, «Партії регіонів» та опозиції в Україні. Про мрію українців, яка ще нездійснена.

Частина 2  — «Майдан»  — народне повстання проти клептократичного режиму президента Януковича. Тут детальна розповідь про стихійну реакцію українців на зруйнування їх мрії, про виникнення Євро-Майдану і як він переріс у Майдан. Як проявлялася солідарність Заходу. Як висвітлювали події в Москві, для якої Майдан  — це лише “погром”.  Про намагання влади силовим шляхом вирішити проблему і як це активізувало та зміцнило людей. Про закони 16 січня. Про побиття на Грушевського, про перші великі  жертви. Про намагання Януковича  “зупиниться‼”.

Про намагання ЄС бути посередником, про втрату Януковичем контролю над Верховною Радою. Про “героя дня” сотника Парасюка. Про розгубленість в оточенні Януковича, їх втеча з країни, і самого Януковича.

Дуже цікаве порівняння дає автор  українських  революцій 2004/2005 років і 2013/2014, та їх результати, називаючи їх “незакінченими”.

Цікавим є розділ про відродження української нації та націоналізм, як “захисний патріотизм”…українців.

Частина 3  — “Парламентська зміна влади в Києві”.  Неймовірно цікава точка зору на події з боку європейського законодавства та поглядів європейця, німця.

Детальний опис того, що було з позиції автора. Турчинов, мова, Тимошенко, як  “європейська ілюзія” сподівань для України, про  законодавство та  політичну доцільність, про питання легітимізації Майдану та про демократію та вибори у цьому.

Особливе місце —  історії виникнення  жертв під час Майдану. Та пов’язаний з цим теми: антимайдану, тітушок, та “руки Москви”.

Є розповідь і про те, як у грудні 2019 року “міняли вбивць на політичних ув’язнених”.

Другий том має назву “Анексія Криму і війна в Донбасі”.

Має 4 частини, присвячені подіям “руської весни” і “новоросії”, російської анексії Криму, російської стратегії щодо Криму, після війни в Грузії, російським міфологемам щодо Криму,  аналізу анексії з точки зору міжнародного права та реакції світових гравців.

Про “макулатуру” Будапештського меморандуму і взагалі про всі двосторонні договори України й Росії.

Цікавий аналіз, як російські ЗМІ  використовували для антиукраїнської пропаганди в провінції, до якої належить і Крим,  міфів про “погроми”, “бандерівців” і “фашистів” на Майдані. Як маніпулюють питанням мови.

Окремо присутня історія відносин кримських татар з Україною та Туреччиною, як гравця у кримському багатокутнику.

Останній розділ глави має багатозначну  назву “Крим  — це “кінцева мета” Путіна?”…

Глава 3 описує неймовірні політичні й фактичні подробиці гібридної війни Росії проти України.  Як з’являлися та зростали українські ЗСУ.

Звісно, ретельно аналізується як і хто трактує події, у тому числі створення добровольчих батальйонів та їх участь у відповіді на агресію, а також юридичні колізії в українському та міжнародному  праві з цього боку.

Показана історія “мінської дипломатії” та всі її протиріччя… Можливості ОБСЄ, які вичерпуються її обмеженостями, а також декілька футуристичних сценаріїв, як то “голубі шоломи на Донбасі”, або роль Китаю, та його досвіду можливостей.

Автор захоплюється “можливостями” Китаю для України, Європи та світу та присвятив цьому цілу останню 4 главу….

Головна теза автора  — економізація світових відносин призведе до нового “зближення країн “, і Китай у цьому, через економічні можливості, приречений стати миротворцем для України й новим гармонізуючим  лідером у світі…

Двотомник  стильно оформлений і надрукований на якісному папері без будь-якого використання деревини, хлору та кислот, з використанням символічних  фото з Майдану та подрібненого кулями дороговказу на Дебальцеве….

Автор: Сергій Власов — німецькознавець, доктор політології

попередня статтяВлада Білорусі судитиме Колесникову в закритому режимі
наступна статтяЄвросоюз призупиняє два судові Brexit-позови проти Британії