20 березня 2021 року набрав чинності указ № 201 президента Російської Федерації Володимира Путіна, згідно з яким Крим і Севастополь увійшли до «переліку прикордонних територій Росії, де іноземні громадяни, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не можуть володіти на праві власності земельними ділянками». Таким чином, тепер особи без російського громадянства, в т. ч. українські громадяни, які й досі проживають в окупованому Криму, але відмовляються від російського паспорта, можуть бути позбавлені свого майна. Заборону на володіння [іноземними громадянами] землею в Криму Путін ввів рік тому, узаконивши таким чином привласнення російською державою українських державних активів і приватної власності. Згідно із указом [№ 201 від 20 березня 2021 року], протягом року іноземні громадяни повинні були продати або перереєструвати свою власність в Криму; проте, під приводом протиепідемічних обмежень, Росія істотно обмежила пропуск людей, що в’їжджають до Криму, особливо з материкової частини України. Указ № 201 є порушенням не тільки українського законодавства (Крим де-юре залишається частиною України) і міжнародного гуманітарного права, але й черговою незаконною дією Росії в рамках її стратегії з реколонізації Криму. Російська влада намагається зачистити окуповану територію від «нелояльних» жителів і відокремити Крим від України такою собі «залізною завісою».

З 2014 року Росія застосовує традиційну радянську практику переселення і насильно змінює демографічний склад населення в Криму. Політика Росії з нав’язування громадянства жителям Криму (менш ніж через рік після анексії майже всі жителі півострова вже мали російське громадянство), примусові депортації, незаконний призов місцевих жителів на службу до російської армії, переслідування і тюремне ув’язнення проукраїнських активістів, які виступають проти окупації, репресії проти української церкви, а також закриття українських шкіл спровокували масовий виїзд українців (у т. ч. кримських татар) з Криму. За даними генеральної прокуратури України, за останні сім років з півострова до України виїхало майже 48 тис. осіб. Кількість тих, що переїхали до інших країн, може бути набагато більшою.

У той же час Росія активно намагається збільшити чисельність «лояльного» до себе населення, всіляко заохочуючи російських громадян до переселення в Крим. За даними «Управління Федеральної служби державної статистики Республіки Крим та м. Севастополя», з 2014 року до Криму переїхало 205 559 росіян, з яких 88 445 оселилися в Севастополі. Станом на січень 2021 року чисельність населення Севастополя склала 513 149 осіб. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та представники організації «Кримська правозахисна група» вважають, що реальна кількість таких переселенців набагато більша. Чимало військовослужбовців, працівників федерального уряду, місцевих і федеральних органів виконавчої влади (МВС, ФСБ, слідчого комітету, митної служби, прокуратури, прикордонної служби, росгвардії, податкової служби, казначейства, пенсійного фонду), а також члени їх сімей переїжджають до Криму не змінюючи постійного місця реєстрації в своїх російських паспортах (через побоювання щодо введення проти них санкцій), і тому вони не входять до офіційної статистики, на відміну від тих, хто зареєстрував своє місце проживання в Криму.

За даними спільної моніторингової групи редакції BlackSeaNews та Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, реальна кількість мігрантів, що прибули до Криму, може становити від 800 тис. до 1 млн осіб. Кілька років тому Рефат Чубаров, політик і лідер кримськотатарського національного руху, заявив, що за час анексії з’явились або розширились спеціальні військові містечка в Джанкої, Саках, Євпаторії та Севастополі. За словами члена Меджлісу кримськотатарського народу Гаяни Юксель, російський уряд запустив спеціальну програму з переселення силовиків. Повідомляється, що для переїзду їх сімей до Криму вони отримують одноразову грошову допомогу в розмірі 30 тис. доларів США.

Крім того, російські пенсіонери з Москви, Крайньої Півночі, Сибіру та інших заможних регіонів активно скуповують нерухомість в Криму. «Російський національний комерційний банк» (з головним офісом у Сімферополі) розглядає сибіряків, як головну цільову аудиторію для розвитку програм іпотечного кредитування нерухомості в Криму. Банк ініціював масштабну програму дистанційного іпотечного кредитування в Сибіру. Тепер покупці з Красноярська зможуть придбати нерухомість в Криму і оформити іпотеку дистанційно.

Жителі т. зв. Луганської та Донецької народних республік («ЛНР», «ДНР») теж не проти переїзду до Криму. Багато українців з цих східних регіонів ще до анексії встигли інвестувати в кримський ринок нерухомості. В офіційній російській статистиці вони відображаються як «мігранти з країн СНД [Співдружності Незалежних Держав]». До того ж, більшість з них переїхали до Криму в перший рік окупації і тепер мають російські паспорти. Отже, складно адекватно оцінити масштаби їх міграції.

Трудові мігранти з Кавказу, Середньої Азії та Нагірного Карабаху також не рідкість в Криму. Часом таке різноманіття стає причиною етнічної напруженості та конфліктів на півострові. За деякими повідомленнями такі міграційні потоки призвели до формування етнічних організованих злочинних груп. У 2019 році російська поліція заарештувала близько десяти чеченців, у т. ч. Мурада Саідова, заступника постійного представника Чечні в Криму. Затримані підозрювалися у вимаганні грошей, викраденні людей і причетності до злочинного чеченського угруповання в Криму. Але Іса Хачукаєв, постійний представник чеченського лідера Рамзана Кадирова на півострові, і сам Кадиров стали на бік затриманого Саідова.

Після незаконної анексії українського Кримського півострова Росія насильницькою політикою змінює демографічний склад регіону, намагаючись замінити корінне кримське населення лояльними до себе громадянами. Більш того, такі трансформуючі міграційні потоки дозволяють окупаційній владі створити «троянського коня» проти будь-яких спроб Києва в майбутньому повернути під свій контроль Кримський півострів. З метою подальшої мілітаризації регіону та розселення в Криму відданих Кремлю озброєних людей відбувається навмисне заселення півострова російськими силовиками та військовослужбовцями. Згідно Статті 49 Четвертої Женевської конвенції 1949 року [про захист цивільного населення під час війни] і Статті 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, «переміщення окупуючою державою частини її власного громадянського населення на окуповану нею територію є військовим злочином».

Автор: Алла Гурська

Джерело: The Jamestown Foundation