Юридична фірма «Салком»:

В Україні, як і в ряді країн Європи і світу, були введені певні адміністративні заходи з огляду на загрозу поширення вірусу COVID-19. Такі заходи, з одного боку, спрямовані на захист інтересів громадян і суспільства, проте з іншого — супроводжуються обмеженням прав, свобод, комерційної діяльності господарюючих організацій (компаній).

У даній ситуації виникає ряд проблемних питань юридичного та комерційного характеру, які неминуче стануть актуальними для бізнесу в Україні.
Перший проблемний блок охоплює питання виконання договірних зобов’язань з українськими та закордонними контрагентами. Епідемічна ситуація, а також обмежувальні заходи влади в багатьох випадках здатні поставити під загрозу або зробити неможливим належне виконання комерційних контрактів. З огляду на це, виникають питання про юридичну відповідальність за невиконання договірних зобов’язань, звільнення від відповідальності, а також можливість посилатися на форс-мажорні обставини й т.д. Крім того, виникає необхідність перегляду та оптимізації системи комерційних зв`язків в умовах, що склалися, диверсифікації господарських відносин, зокрема залучення альтернативних контрагентів (підрядників, виконавців і ін.).
Другий аспект проблеми, з якими уже стикнувся бізнес у світі й неминуче зіткнеться в Україні, пов’язаний з управлінням трудовими ресурсами, регулюванням трудових відносин. Зокрема, вимагають уваги врегулювання трудових відносин працівників, які перебувають на території карантину, в самоізоляції, обсервації та ін. Актуальним стає питання здійснення роботодавцями контролю за дотриманням персоналом протиепідемічних вимог, відповідальності працівників, складання і реалізації внутрішніх трудових актів роботодавця, коригування трудових і колективних договорів, регулювання взаємовідносин з профспілками, реалізації ними своїх повноважень. В умовах, що склалися, бізнесу необхідна оптимізація, певне перевлаштування трудових процесів, зокрема розширення дистанційної, надомної роботи персоналу, коригування політики відпусток тощо.
Описані вище проблеми та ризики взаємодії бізнесу з найманими працівниками та контрагентами, вимагає зважених юридично обґрунтованих підходів.
Якщо Ви потребуватимете більш детальних консультацій чи інформації у зв’язку з зазначеним, зв’яжіться з нами й ми будемо раді надати Вам необхідну допомогу.
З повагою,
Тимофій Сікорський
Юридична фірма «Салком»