Колектив Національного Антарктичного Наукового Центру та полярники зі станції «Академік Вернадський» привітали українців з Новим 2021 роком.

Інформація та текст привітання  розміщені на офіційному веб-порталі ДУ Національний Антарктичний Науковий Центр:

Найщиріші вітання з Новим роком!

Дорогі друзі, колектив Національного Антарктичного Наукового Центру та полярники зі станції «Академік Вернадський» щиро вітають вас з Новим, 2021 роком.

Бажаємо здоров’я, успіхів і… снігу, як в Антарктиді.

Гарного року всім нам та Україні!

Як повідомляється, цю світлину учасники 25- ї Української антарктичної експедиції надіслали до Києва напередодні свята.

Довідково

Цікаві факти з історії антарктичної станції “Академік Вернадський”

Як відомо, українська антарктична наукова станція «Академік Вернадський» до 1996 року належала Великій Британії і носила ім’я “ Фарадей”.

 • Наукову базу на Аргентинських островах (Західна Антарктика) британці заснували під час експедиції на Землю Греяма в 1934-1937 рр.
 • Як постійно діюча метеорологічна обсерваторія наукова база почала працювати на острові Вінтер з 1947 році.
 • У 1954 р. антарктичну станцію було перенесено на мис Марина острова Галіндез.
 • З 1994 р. по лютий 1996 р. тривав процес передачі станції Україні. Це був виключно жест доброї волі уряду Великої Британії.

(Після розпаду СРСР, РФ, на прохання України в рамках розподілу активів колишнього СРСР передати одну з п’яти функціонуючих на той момент антарктичних станцій, відповіла відмовою).

 • В 1996 році Велика Британія передала на безоплатній основі Україні свою антарктичну наукову базу “Фарадей”.
 • ​​​21 листопада 1994 р. Міжнародний фонд “Відродження” виділив 12 000 доларів США на проект “Україна повертається в Антарктиду”.
 • 5 грудня 1994 р. на станцію “Фарадей” прибули четверо перших українських фахівців (які працювали там до 15 лютого 1995 р.).
 • 20 липня 1995 р. в Лондоні Посол України у Великій Британії Сергій Комісаренко та міністр закордонних справ Великої Британії Девід Девіс обмінялися дипломатичними нотами про передачу Україні антарктичної станції «Фарадей», а Петро Гожик, директор Центру антарктичних досліджень, і очільник Британської антарктичної служби Бері Хейвуд того ж дня підписали відповідний Меморандум про взаєморозуміння. ​
 • Відтак почалася підготовка команди зимівників першої Української антарктичної експедиції.
 • 28 листопада 1995 р. і 7 лютого 1996 р. на станцію прибувають дві групи дослідників, і команда у складі 12 осіб розпочала роботу.
 • 6 лютого 1996 р. на антарктичній станції було урочисто спущено британський прапор та піднято Державний прапор України.
 • Українську антарктичну станцію назвали на честь видатного вченого, засновника вчення про біосферу та ноосферу, першого президента Академії наук України (1918 р.) Володимира Вернадського.
 • На станції «Академік Вернадський» під час зміни експедицій може працювати до 24 осіб, а штат зимівників зазвичай складає 12 осіб.
 • Науково-дослідний комплекс станції дозволяє здійснювати на сучасному рівні комплексний моніторинг параметрів навколишнього середовища в Антарктиці на всіх рівнях геосфер – від тектоносфери до геокосмосу.
 • На науковій станції «Академік Вернадський» є одні із найдовших в Антарктиді ряди неперервних гідрометеорологічних, геофізичних та геомагнітних спостережень.

Як повідомляється, на о. Галіндез українські вчені ведуть дослідження, обумовлені Меморандумом про передачу станції «Фарадей» Україні (водночас вони є складовими Державної програми досліджень України в Антарктиці на період до 2020 р.). Зокрема, тривають неперервні, започатковані британцями ще в 1947 році, метеоспостереження.

Станція “Академік Вернадський” складається з 12-ти споруд

Інфраструктура антарктичної станції “Академік Вернадський”

Станція “Академік Вернадський” складається з 12-ти споруд.

​На станції є капличка св. Володимира.

На відстані від усіх будівель знаходяться два немагнітних павільйони геомагнітної обсерваторії станції, де розташовані вимірювальні датчики чутливих магнітометрів, які вимірюють повний вектор геомагнітного поля та його варіації.

Далі від немагнітних павільйонів розташовано ДНЧ-павільйон з апаратурою для прийому електромагнітних коливань дуже низьких частот (ДНЧ).

Як святкують Новий рік українці в Антарктиді

У Південній півкулі нині літо, а в Антарктиді — полярний день.

Українські полярники працюють в Антарктиді протягом усього року.

Як правило, щороку з кінця грудня по березень до станції заходять яхти та круїзні туристичні лайнери.

Останнім часом міжнародний антарктичний туризм набув не аби-якої популярності та користується колосальним попитом. Кількість туристів зазвичай у рази перевищує кількість науковців та персоналу, які постійно працюють на антарктичній станції.

Завдяки своєму географічному розташуванню антарктична станція “Академік Вернадський” має високу популярність серед міжнародних туристів.

Таким чином, попереднім українським експедиціям часто щастило зустрічати Новий рік у компанії міжнародних “антарктичних туристів”.

Однак, цього року через пандемію коронавірусу COVID-19 та заборону туристам на відвідання станцій  команда українських полярників на станції “Академік Вернадський” святкує Новий рік у цілковитій ізоляції.

Але не без ялинки.

За чутками, на горищі наукової станції “Академік Вернадський” зберігаються півтораметрова штучна ялинка та прикраси, привезені з України ще років 15 тому.

Традиційно новорічну ялинку встановлять у барі «Фарадей» полярної станції, де зазвичай відбуваються святкування.

Новий рік на антарктичній станції відзначають за місцевим станційним часом (аргентинським).

Однак, як розповідають, символічну пляшку шампанського розкорковують о 19.00 — саме в цей час настає Новий рік в Україні. Відтак полярники поспішають привітати рідних та друзів на «великій землі».

За інформацією, сьогодні на антарктичній станції «Академік Вернадський» є сучасний Інтернет, який ще кілька років тому був жорстко лімітованим.

Як розповідають колишні полярники, у новорічну ніч завжди товпилися в черзі до телефону, щоб привітати родичів в Україні – на “великій землі”, а одна хвилина супутникового радіозв’язку коштувала півтора долара.

Цікаві факти, історії та традиції станції

Майже 25 років тому (6 лютого 1996 року) Велика Британія передала на безоплатній основі Україні свою наукову антарктичну базу «Фарадей».

Тоді, як розповідають, монету номіналом в один фунт стерлінгів жартома дістав з кишені керівник першої української антарктичної експедиції професор Геннадій Міліневський і віддав англійському колезі як символічну «плату» за станцію, а той вирішив залишити її для історії тут, в затишному барі станції, який в подальшому отримав одноіменну назву “Фарадей”.

Сьогодні на антарктичній науковій станції «Академік Вернадський» зберігають традиції британських колег, наприклад, збиратися на суботній обід в костюмах і при краватках.

Ще одна традиція, коли начальник станції готує символічні подарунки кожному з членів команди.

У новорічну ніч члени антарктичної експедиції продовжують свою роботу і несуть чергування.

Колектив “Міжнародного кур’єру” приєднується до привітань наших полярників, науковців та членів антарктичної експедиції з Новим 2021 роком!

Бажаємо усім міцного здоров’я, натхнення,  наукових досягнень та грандіозних перемог!

Джерела: за матеріалами офіційного веб-порталу ДУ Національний Антарктичний Науковий Центр, а також публікації у виданні “Голос України” від 31.12.2020.

Автор: Наталія Іскова