Двадцять перший саміт між Україною та ЄС відбудеться в Києві у понеділок 8 липня 2019 року.

Європейський союз на саміті буде представлений президентом Європейської ради Дональдом Туском та президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером. Вперше Україну на саміті буде представляти новообраний президент України Володимир Зеленський. Також у саміті візьмуть участь – представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні, та єврокомісар з Європейської політики сусідства та перемовин про розширення Йоганнес Ган.

Лідери обговорять шляхи подальших відносин між Україною та ЄС, та наступні кроки у виконані Угоди про асоціацію, включаючи глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ГВЗВТ).

На порядку денному також буде обговорення конфлікту на Сході України, реалізація Мінських угод, та наслідки незаконної анексії Криму Російською Федерацією, питання зовнішньої та регіональної політики.

Саміт відбудеться на тлі десятої річниці Східного партнерства.

Наприкінці саміту очікується, ухвалення лідерами, спільної заяви.

Виконання Угоди про асоціацію, включно з ГВЗВТ, між Україною та ЄС і відповідного порядку денного реформ

Лідери вітатимуть позитивні наслідки впровадження угоди про асоціацію/ГВЗВТ. Угода вже має позитивний економічний вплив, міцно встановлюючи ЄС як головного торгового партнера України та головний ринок для українського експорту. Торгівля між Україною та ЄС зросла приблизно на 50 відсотків після набуття чинності ГВЗВТ у січні 2016 року.

Лідери визнають значний прогрес досягнутий Україною в процесі реформ, а також виражають підтримку з боку ЄС. Вони також наголошують на важливості виконання Україною всіх заходів в рамках програми макрофінансової допомоги ЄС та дотримання програми Міжнародного валютного фонду (МВФ).

З виборами до Верховної Ради України які відбудуться 21 липня 2019 року важливо, щоб темпи виконання амбітної програми реформ в Україні, яка тісно пов’язана з Угодою про асоціацію, зберігались. Особливо в енергетичному секторі та при боротьбі з корупцією.

Ефективна співпраця між новою Адміністрацією Президента, парламентом та урядом України в тісному діалозі з громадянським суспільством є ключовою для успіху реформ в державі.

Призначення суддів Вищого антикорупційного суду стало значним кроком у боротьбі з корупцією, де подальший прогрес залишається важливим для громадян України та бізнесу.

ЄС підтвердить свою підтримку Україні у боротьбі з кіберзагрозами та дезінформацією.

Лідери обговорять подальші шляхи активізації виконання Угоди про асоціацію, а також подальшого вдосконалення регуляторного наближення в таких секторах, як цифрова економіка, спрощення торгівлі, митне співробітництво, правосуддя та внутрішні справи в контексті Угоди.

Очікується також, що буде обговорено як покращити зв’язок між Україною, ЄС та іншими країнами Східного партнерства.

Питання зовнішньої політики та політики безпеки

Саміт відбуватиметься на фоні постійного порушення суверенітету та територіальної цілісності України, незаконної анексії Криму та Севастополя Росією.

Саміт знову підтвердить підтримку ЄС незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних Кодор днів і засудить російську агресію проти України.

Лідери знову підтвердять свою глибоку стурбованість ситуацією та інцидентами в Керченській протоці та Азовському морі, мілітаризацію Кримського півострова.

Лідери також повторять свій заклик до Росії негайно звільнити затриманих українських моряків, повернути захоплені судна і забезпечити вільний прохід через Керченську протоку відповідно до міжнародного права. Вони обговорять заходи щодо пом’якшення впливу дестабілізуючих дій Росії в Азовському морі на місцеву економіку та громади.

Лідери наголошуватимуть на необхідності повної реалізації Мінських угод з усіх сторін, підкреслюючи відповідальність Російської Федерації в цьому відношенні. Вони нагадають про свою повну підтримку дипломатичних зусиль у рамках Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ, спрямованих на стале і мирне вирішення конфлікту. Лідери підтвердять свою підтримку Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ) в Україні. ЄС висловить свою готовність підтримувати інклюзивний підхід України до своїх громадян у постраждалих від конфлікту районах і відігравати важливу роль у зусиллях з відновлення після того, як будуть реалізовані Мінські угоди.

За відсутності прогресу, лідери ЄС вирішили на червневій Європейській раді затвердити пролонгацію економічних санкцій, спрямованих на конкретні сектори російської економіки.

Вони засудять погіршення ситуації з правами людини в незаконно приєднаному Криму та Севастополі. Лідери знову закликають Росію дозволити безперешкодному доступу міжнародних організацій та правозахисників відповідно до встановлених міжнародних механізмів у сферах, які зараз не знаходяться під контролем Уряду України, включаючи Крим. Лідери також закликають до звільнення всіх незаконно затриманих громадян України в Криму та Росії.

ЄС підтвердить свою відданість повному виконанню своєї політики невизнання незаконної анексії, у тому числі через обмежувальні заходи. Лідери також засудять нещодавні російські заходи, які дають право українським громадянам регіонів, які зараз не знаходяться під контролем Уряду, звертатися за російським громадянством у спрощеному порядку.