Москва продовжує відпрацьовувати різні способи і методи ведення гібридної війни, реалізовуючи свій план з такого бажаного повернення офіційного Києва до орбіти Кремля. Головна мета цього плану – посварити Україну з ЄС і США, позбавивши її союзників в Європі і Північній Америці, тим самим перекресливши євроатлантичні прагнення і вибір народу України. І коли одні методи дають збій, в хід ідуть зовсім інші, більш завуальовані, але не менш підступні.

Не досягнувши мети з примусового проведення виборів в ОРДЛО на вигідних для Росії умовах та такого ж примусового повернення водопостачання до окупованого Криму, Кремль «перейшов» у правове поле. Експерти сходяться до думки, що сумнозвісне таємне рішення КСУ про скасування статті Кримінального кодексу про покарання за недостовірне декларування не було таким вже й таємним для Москви, а стало етапом спланованої спецоперації Кремля. Нагадаємо, що Конституційний суд України визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за декларування недостовірної інформації. Так само суд скасував низку положень закону про запобігання корупції. Рішення КСУ критично сприйняли на Заході, заявивши, що воно ставить під сумнів міжнародні зобов’язання України.

Фактично було штучно створено підстави для так званої конституційної кризи та для подальшого нагнітання ситуації. Варто згадати, що ініціатором звернення до суду, а також законопроектів, які протягом останніх п’яти років мали на меті послабити здатність українських антикорупційних органів, виступали фігуранти розслідувань цих же інстанцій, зокрема серед них були і ті, що мають статус підозрюваних та вже опинялися на лаві підсудних.

Ще одне недавнє судове рішення, а саме скасування судом ЄС санкцій, накладених на колишнього прем’єра України Миколу Азарова, також можна розглядати як метод ведення російської гібридної війни. Незаконне привласнення державних коштів, зловживання службовими повноваженнями, приналежність до команди бандитського режиму Януковича, на жаль, не стали перепоною для винесення такого рішення. Натомість привід зробити чергову гучну пропагандистську заяву у Москви з’явився. Та чи варта ця подія такої уваги? Адже на фоні «переможного» рішення суду ЄС і цілої конференції з цього приводу юристів Азарова (не без участі російських спецслужб), провали та програші Кремля виглядають ще масштабнішими. У цьому переліку варто згадати резолюції ГА ООН щодо Криму, програні Стокгольмський арбітраж, справу ЮКОСа, розпад міжнародних договорів у сфері безпеки, приховування злочинів в рамках РБ ООН, підтримка злочинних режимів і ведення воєн по всьому світу, державний тероризм, лідерство з порушень прав людини. Цей вагомий список російських реалій та провалів за бажання можна значно продовжити.

Конституційна криза, яку Москва так хоче нав’язати Україні, вже давно апробована росіянами. Згадаємо хоча б «обнулення» термінів Путіна, відверту перевагу національного права над міжнародним, вихід РФ з міжнародних договорів щодо захисту прав людини, включаючи Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни, яка визначає поведінку держави на окупованій території.

Кремль вкотре намагається влаштувати внутрішньополітичний хаос в Україні з нагнітанням обстановки та гучними заявами про те, що Україна як держава не відбулася, але Москва завжди готова прийняти Київ таким, яким він є – «слабким і безпорадним». Та результат чергової добре підготовленої, спланованої та профінансованої російської спецоперація очевидний для всіх. Україна не відступить від свого рішення до зближення з Європою і ніякі судові рішення не можуть стати приводом для сумніву.

Олекса Вернигора