Мартін Купер

46 років тому відбулась подія, яка поклала початок нової епохи в галузі телекомунікацій.. У центрі Манхетена, при присутності журналістів та фотографів відбулась перша розмова мобільним телефоном. Справжню революцію у сфері мобільних комунікацій, зробив Мартін Купер, якого називають батьком мобільного телефону. Хто цей чоловік, без винаходу, якого ми вже не уявляємо своє життя?

Мартін Купер — американський інженер та фізик, член Національної інженерної академії США, син українських емігрантів.

Переїхавши у Штати з маленького містечка під Києвом, батьки Купера намагались зацікавити сина інженерією змалечку. Дитяче захоплення надалі переросло у справу всього життя. Необхідні знання та професію інженера-електротехніка Купер отримав в Іллінойському інституті технологій.

У 1954 р. йому вдалося влаштуватися на роботу у компанію Motorola – тоді малопомітну телекомунікаційну компанію. Монополістом у той час була фірма AT&T, яка повністю забезпечувала країну телефонним зв’язком. Саме їй вдалося зробити те, що здавалося неможливим – перенести телефони в автомобілі. Це устаткування важило 15 кг, однак сам факт того, що можна їхати в автівці і спілкуватися, вражала.

І тільки в компанії Motorola розуміли — такі телефони все одно обмежують людину, приковуючи її до певного місця. Одного дня керівництво зібрало інженерів у своєму кабінеті й в наказовому тоні заявило, що чекає від них інноваційних рішень. За роботу взявся Мартін Купер – і не минуло 2-х місяців, як на столі в боса з’явився перший прототип: довжина 25 см, вага – більше кілограма, заряду акумулятора вистачало на 20 хвилин.

Успіх був незаперечним. Останній штрих — ефективна презентація. Хто краще може представити свій винахід ніж його автор? Без сумнівів цю акцію довірили Куперу.

3 квітня 1973 року стоячи навпроти готелю «Гілтон» на Шостій авеню в Нью-Йорку, Купер подзвонив голові дослідницького відділу компанії Bell Laboratories Джоелу Енгелю, що знаходився на прес-конференції в будівлі готелю.

Мартін Купер згодом згадував: “Я сказав: “Джоел, я тобі дзвоню зі стільникового телефону, справжнього стільникового, переносного, я можу тримати його однією рукою”, – пригадував Купер. – Мені здалося, що я почув, як скреготнули його зуби, але Енгель ввічливо закінчив дзвінок”.

Диво-пристрій одразу захотіли побачити в Білому домі. Кажуть, президент Рейган був зачарований ним.

Звичайним людям довелося чекати ще 10 років, доки новинка стала доступною і їм. Хоча й тоді дозволити собі мобільний могли лише багатії. Він коштував 3500 доларів і за ці гроші можна було купити автомобіль. Але на той час Motorola зменшила вагу телефона до 800 г.

На історичній батьківщині винахідника мобільного мобільний зв’язок з’явився ще через десятиліття – 1 липня 1993 року, коли тодішній президент Леонід Кравчук поспілкувався з послом України в Німеччині.

Зародження мобільного телефону — це лише одне з численних досягнень Купера. За останні п’ять десятиліть він брав участь у практично кожному серйозному нововведенні у сфері персонального бездротового зв’язку (і деяких інших).

Після відходу з Motorola Мартін заснував свою телефонну компанію і незабаром став багатою людиною, а в 1986 разом з партнерами продав компанію за $ 23 000 000, але він і досі пов’язаний зі сферою бездротового зв’язку і входить до Ради з технічних питань Федерального агентства США з комунікацій.

Сьогодні, як голова та співзасновник інкубатора Dyna LLC, 90-річний Мартін Купер консультує компанії та уряд з широкого кола питань телекомунікацій.